DĚTEM se začalo SPOŘIT NA DŮCHOD… nesmysl nebo realita?

Ano, čtete správně. Je tu obrovská změna, která se týká dříve známých „penzijních připojištění“ a nově ho nyní můžete založit už i pro své nezletilé děti. Přečtěte si více informací ohledně nového způsobu spoření pro děti.

Od 1. ledna 2016 dochází k úpravám třetího pilíře, tedy „Doplňkového penzijního spoření“ (dříve známého jako „Penzijní připojištění“). Hlavní změnou je, že ho můžou využívat i děti a získávat státní příspěvek.

Stát PŘISPÍVÁ už i DĚTEM

Že by cílem bylo začít myslet dříve na svou finanční budoucnost a to už v období dětství? Že by i stát chtěl podpořit a začít řešit vážnou finanční situaci v naší zemi a to jednou z možností získávání státního příspěvku i pro děti?

Těžko říct. Každopádně se mě často klienti ptají, že chtějí svým dětem začít spořit, ale můžou si dovolit jenom pár stovek měsíčně. Proto Vás chci informovat o této nové možnosti způsobu spoření.

V tomto nově zavedeném produktu můžete začít dětem spořit třeba jen 300 korun měsíčně a od státu získáte každý měsíc státní příspěvek ve výši 90 korun a k tomu ještě zhodnocení od penzijní společnosti.

Když během spoření nastane nečekaná situace, díky které rodina nebude moct každý měsíc posílat ani těch 300 korun, tak to vůbec nevadí, protože spoření můžete snížit až na 100 korun měsíčně.

Pokud byste naopak mohli spořit 1 000 Kč měsíčně, což je 12 000 Kč ročně, tak získáte každý měsíc 230 Kč od státu, což je maximální státní příspěvek ve výši 2 760 Kč ročně.

Až nastane lepší finanční situace, znovu se může navýšit měsíční částka podle možností. Určitě je dobré myslet na to, abyste měli vyvážený domácí rozpočet, protože si tak můžete lépe správně zvolit částku, kterou budete pravidelně spořit.

ZDE JE PŘEHLED ZMĚN, KE KTERÝM DOŠLO:

Doplňkové penzijní spoření je i pro děti

Smlouvu může nově uzavřít rodič nebo zákonný zástupce svému dítěti. Dítě si bude moct třetinu vlastních peněz (tedy bez státních příspěvků) vybrat v 18 letech za předpokladu, že se na smlouvě spořilo alespoň 120 měsíců (což znamená 10 let) a ve spoření může dále pokračovat.

Nemusí to být přesně v 18-ti letech, ale může si danou třetinu svých vložených peněz vybrat nejdříve v těch 18-ti letech a nebo kdykoliv, po jejich dovršení, ale jenom jednou za celou dobu spoření.

Jednorázová výplata peněz opět v 60 letech věku

Nárok na jednorázové vyrovnání je opět v 60 letech stejně, jak tomu bylo do konce roku 2012. Od roku 2013 do 2015 platilo, že si člověk mohl peníze vybrat, až když měl nárok na státní starobní důchod.

Stát chce navíc motivovat lidi, aby si nechali peníze vyplatit formou penze místo jednorázové výplaty. Pravidelná penze na dobu delší než 10 let bude osvobozena od daně z příjmů, nebude tedy zdaněna 15 procenty, jak je tomu doposud. Při jednorázovém vyrovnání neboli výběru peněz najednou v 60-ti letech se výnosy zdaňují 15 %. Při odbytném neboli výběru peněz ve spořící fází jsou také výnosy zdaněné 15 %.

PRO UPŘESNĚNÍ – zdaňují se vždy jenom výnosy, nezdaňují se Vaše vložené peníze.

Daňová úleva až 3 600 Kč (platnost od 1.1.2017)

Nově bude možnost si odečíst z daňového základu až 24 000 Kč ročně (doposud 12 000 Kč ročně). Znamená to, že při měsíčním vkladu 3 000 Kč dostane člověk vráceno na daních 3 600 Kč ročně. V současné době to je tak, že maximální vrácení daní je 1 800 Kč ročně při měsíčním vkladu účastníka 2 000 Kč.

Vyšší příspěvky od zaměstnavatele

Od ledna roku 2017 se zvedne maximální výše příspěvku zaměstnavatele na 50 000 Kč ročně (ze současných 30 000 Kč ročně), který bude pro firmy daňově zvýhodněn.

NA ZÁVĚR OTÁZKY K ZAMYŠLENÍ:

Je to výhodný nebo nevýhodný produkt pro děti?

Hodně lidí si může říct, že je to nevýhodné spořit svému dítěti peníze, které si může vybrat až v 60-ti letech a mít v 18-ti jenom jednu možnost výběru jedné třetiny ze svých vložených peněz.

Nebo si někteří můžou naopak z nevýhody udělat výhodu. Je skvělé, že můžou dítěti začít spořit už od malých měsíčních částek. A v 18-ti si můžou část vybrat a zbytek peněz se jim bude dále zhodnocovat. Jejich děti tak budou mít „finanční rezervu“ na nečekané výdaje.

Nebo můžete mít myšlenku, že je důležité spořit a za nějakou dobu peníze vybrat, ale utratit jen část a zbývající peníze zhodnocovat dále. A v té dané době uvidíte, co bude pro Vás nejvýhodnější, ale hlavně, že budete mít peníze naspořené a budete mít možnost s čím nakládat.

Jak se říká „peníze dělají další peníze“.

Samozřejmě kdyby se cokoliv stalo, tak víte, že peníze tam máte, a když by bylo třeba, můžete je vybrat. Nikdy nevíme, co bude za pár let nebo za 10 let. Ale vždycky každý ocení, když se podívá a ví, že někde má naspořené peníze a má rezervu, než když nemá nikde ani korunu.

Co si o tom myslíte?

Budu ráda, když mi napíšete svůj názor na nové spoření pro děti nebo jak a kde tvoříte rezervy Vy?

Inspiruje „TY“, kteří jsou zodpovědní vůči sobě i své rodině a chtějí mít celkový přehled a pořádek ve svých financích.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako manažerka obchodní skupiny zjistila, že pokud se klienti nezačnou sami aktivně starat o své finance a nebudou mít svého poradce, tak můžou dopadnout stejně, jako ti, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Čím déle to bude trvat, tím horší to může být.

Proto se rozhodla přidat ruku k dílu a s manželem Andrzejem založila projekt www.financesusmevem.cz, kde vzdělává a sdílí své zkušenosti z praxe, které jsou už od roku 2008. Ukazuje způsoby, jak jednoduše a zároveň efektivně pečovat o své finance.

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>
  • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  • REFERENCE

    Doposud jsem neměla příliš dobré zkušenosti s finančními poradci, při setkání s nimi jsem si připadala trapně a často vystupovali spíše jako podomní obchodníci, kteří přišli prodat své zboží. Eliška se „stará“ o mé smlouvy a finance už přes 5 let a setkání s ní jsou vždy příjemná. Je profesionální, ve světě finančních produktů má opravdu velký přehled a dokáže vždycky najít optimální řešení pro konkrétního člověka. Jde vidět, že jí jde v prvé řadě o spokojenost svých klientů a po schůzce s ní rozhodně nemám pocit, že jsem zase šla do něčeho, co jsem vlastně ani nechtěla. Pro mě samá pozitiva a můžu jen doporučit i ostatním.

    Mgr.Daniela Hodurová, psycholog