"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

AUTO


autoPOVINNÉ RUČENÍ

Doba se hýbe rychlým způsobem dopředu a s tím souvisí i to, že na silnicích přibývá čím dál více dopravních prostředků. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v jedné rodině je dnes minimálně 2 a více vozidel. Tímto neodmyslitelně přibývá i autonehod, krádeží, zranění atd. Přibývá luxusnějších vozů, takže při nehodách narůstá vyšší vyčíslení škod než v minulosti. Co ale konkrétně zajímá každého z nás je, že s tím souvisí vyšší finanční náklady nejen za údržbu (výměna oleje, pneumatik, brzdové destičky atd…), ale hlavně mít sjednané a zaplacené povinné ručení.

Povinné ručení chrání poškozené osoby, kterým my způsobíme újmu zdravotní nebo věcnou či formou ušlého zisku. Zároveň nás chrání v tom, že plnění, které se může vyšplhat až na několika miliónové částky za nás zaplatí pojišťovna v rámci povinného ručení. Samozřejmě je důležité i pro nás, když nejsme viníkem nehody, ale poškozenými, kdy odškodnění ať už zdravotní nebo majetkové jde z povinného ručení viníka nehody.

CO MŮŽU POJISTIT:

Všechny druhy vozidel - osobní a nákladní automobil, motocykl, traktor, bagr, přípojné vozidlo-př.vozík…

JAK MŮŽU POJISTIT = NA CO SE MI MŮŽE POJIŠTĚNÍ VZTAHOVAT:

Pojištění chrání osobu, která odpovídá za škodu způsobenou vozidlem a vztahuje se na:

škody na zdraví nebo usmrcení a škody na věci a ušlý zisk.

 

Zde je několik příkladů pojistných limitů, které pojišťovny nabízí:

Škody na zdraví nebo usmrcení

- limity v miliónech Kč:

Škody na věci a ušlý zisk

- limity v miliónech Kč:

35

35

50

50

70

70

100

100

150

150

 

Součástí smlouvy povinného ručení mohou být různé balíčky služeb navíc jako  asistenční služby, připojištění (připojištění skel, úrazové pojištění dětí ve vozidle, střet se zvěří, odtah vozidla…)...atd.

 


 

HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

V kapitole povinného ručení jsme se zabývali hlavně škodami, které způsobím někomu jinému nebo někdo mi.

Naopak havarijní pojištění je dobrovolné pojištění, které chrání nás, protože když způsobíme někomu druhému škodu a sami si poškodíme své auto, tak opravu našeho auta si budeme muset zaplatit ze svého. 

Může se i stát, že po dopravní nehodě bude vozidlo nepojízdné a neopravitelné nebo by oprava stála tolik, že už by se nám to nevyplatilo. Nemusí se také vždy jednat o nehodu s druhým dopravním prostředkem. Může se stát, že díky mé neopatrnosti nebo nepozornosti můžu při couvání, otáčení narazit se svým vozidlem do nějaké překážky a tak poškrábat lak na vozidle, promáčknout plech atd.

Toto vše si mohu nechat zaplatit z havarijního pojištění a nemusím sahat do svých rezerv nebo se uskromňovat a šetřit na danou opravu a tak narušovat svůj klid a pohodu.

Poznámka: v případě havarijního pojištění si mohu vybrat, jakou budu mít spoluúčast (př.: 1% minimálně 1 tis. Kč, 5% minimálně 5 tis. Kč, 10% minimálně 10 tis. Kč), což znamená, že pokud nastane škoda, tak o tuhle tu spoluúčast dostanu od pojišťovny méně peněz. V případě vyšší spoluúčasti platím méně peněz za havarijní pojištění.  

 

JAK MŮŽU POJISTIT = NA CO SE MI MŮŽE POJIŠTĚNÍ VZTAHOVAT:

  • při dopravní nehodě, kterou jsem zavinil já, mi opravu na mém vozidle zaplatí pojišťovna
  • na parkovišti mám zaparkované auto a ráno když přijdu k němu, zjistím, že mám z obou stran vozidla poškrábaný lak na karoserii a rozbité světlo, jelikož nevím, kdo mi to udělal, viník neznámý, přesto si můžu nechat opravu proplatit přes havarijní pojištění
  • zloděj mi rozbije okno vozidla a ukradne mi elektroniku, tak pojišťovna mi proplatí náhradu škody za danou elektroniku a opravu okna
  • během jízdy odletí z vozidla, které jede přede mnou kamínek, tím mi rozbije přední sklo a jelikož se mi nepodaří toto vozidlo chytit a zastavit, aby mi zaplatil škodu, tak si můžu nechat vyměnit sklo a náhradu škody mi zaplatí pojišťovna přes havarijní pojištění
  • nechám zaparkované vozidlo venku, přežene se velká bouřka a vichřice a kroupy mi poničí skla, karoserii laku, díky havarijnímu pojištění mi bude proplacena škoda
  • koupila jsem auto v hodnotě př.300.000,-Kč a zítra díky vážné dopravní nehodě je auto úplně zničené a připravené na odpis, tak jsem přišla o možnosti ježdění a přišla jsem o 300.000,-Kč, samozřejmě pokud mám sjednané dobrovolné havarijní pojištění, tak můžu být v klidu, protože mi pojišťovna vyplatí škodu, kterou mám na autě.
  • a jiné....

Takže je na zvážení každého z nás, zda vezmeme na sebe riziko veliké peněžní ztráty nebo si případnou ztrátu dopředu zajistíme havarijním pojištěním.

Nejčastější otázky:

  • Zjistil jsem, že mi před měsícem skončilo povinné ručení na auto. Mohu si novou pojistku sjednat zpětně?
    Pojištění si zpětně nemůžete sjednat. Nejdříve, kdy může být nová smlouva účinná, je v den podpisu. Co nejdříve si novou smlouvu sjednejte, protože za dobu kdy je vozidlo nepojištěno, Vám naskakují penále ve výši 20 – 300 Kč denně podle druhu vozidla (motocykl, osobní, nákladní automobil atd.). Rovněž se vystavujete velkému riziku, protože kdybyste s takto nepojištěným vozidlem způsobil někomu jinému újmu na zdraví nebo škodu na majetku, tak to budete muset zaplatit Vy a škody se mohou vyšplhat do statisíců i milionů korun. Takže na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte finančního poradce a sjednejte si nové pojištění. Rovněž Vám doporučuji si přečíst článek o tom, jak je důležité mít dobře nastaveno povinné ručení a s jakými limity plnění na http://www.financesusmevem.cz/povinne-ruceni-me-zadluzilo-na-cely-zivot

ZJISTĚTE JEŠTĚ VÍCE V TOMTO EBOOKU ZDARMA

Zeptat se na pojištění auta: