"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Jak jste připraveni na studia svého dítěte?

Na co se připravit?

Young women and education, close up of hands of girl studying for college exam in park. Side view, copy space

Young women and education, close up of hands of girl studying for college exam in park. Side view, copy space

V roce 1989 byl podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí v tehdejším Československu kolem šesti procent a zaujímali jsme 49. místo na světě. Tato čísla však již dávno patří minulosti… Pokud bychom se podívali do jednotlivých věkových skupin, tak zjistíme, že zatímco ve skupinách dnešních třicátníků a čtyřicátníků za průměrem EU ještě silně zaostáváme, ve věkové kategorii čerstvých absolventů jsme již s EU prakticky srovnatelní.

Můžeme se dohadovat, zda 40 nebo 50% vysokoškolsky vzdělaných lidí, není zbytečně vysoké číslo, co ale lze jen těžko zpochybnit, je to, že i když budou tito vysokoškoláci vykonávat v průměru méně kvalifikovanou práci, než ti dnešní, budou na tom podstatně lépe, co se týká jejich uplatnění a rovněž jejich mzda bude vyšší, než průměr. Statisticky rostou příjmy s výší dosaženého vzdělání. A vám staticky výrazně narůstá pravděpodobnost, že nějaké z Vašich dětí bude studovat vysokou školu.

K tomu, aby si někdo zajistil tuto lepší vstupní pozici na trhu práce, je ale třeba nejprve vystudovat vysokou školu a na to je třeba mít kromě schopnosti vstřebávat informace, také dostatek financí a to i přesto, že je u nás veřejné školství zatím bezplatné. Řešit situaci až v době, kdy se dítě definitivně rozhodne na VŠ jít, je pro mnoho rodin již ale příliš pozdě.

Náklady na studium pak dokážou udělat z rodinného rozpočtu docela slušný cedník a tak si v řadě rodin mohou mladí dovolit vysokoškolské vzdělání až v době, kdy si začnou sami vydělávat, tedy formou dálkového studia.

Zdá se vám, že to nemůže být zase až tak hrozné? Pojďme vzít kalkulačku a chvíli počítat. Většina studentů za svým vzděláním dojíždí. Pokud budete mít štěstí, bude to pár kilometrů, pokud ho mít nebudete, budou to desítky nebo i stovky. Můžete sami zkusit posoudit, kolik to bude u Vás, když vám váš student začne dojíždět do Prahy, Ostravy, Brna…

K tomu se přidá částka za ubytování na koleji nebo privátu. Nesmíte zapomenout také na to, že dost často je třeba ke studiu nějaké technické zařízení (PC, notebook, tiskárna, připojení na internet apod.), s výdaji počítejte také na potřebnou literaturu, učebnice, skripta.

Náklady se často zvednou i za stravu. K jaké částce jste se dopočítali? Já se nejčastěji s klienty pohybuji v rozmezí 5-7 tisíc měsíčně, často to ale bývá i více. Pokud tedy znamená takové navýšení výdajů citelný zásah do rozpočtu vaší rodiny, nezbývá, než se na to připravit.

Na samofinancování samotným studentem ve většině případů zapomeňte, hlavně pokud se jedná o počátek studia. Pravidelně brigádně pracovat, mu většinou nedovolí čas a rozvrh hodin a že by se práce sháněla nějak jednoduše, se také říct nedá. S touto alternativou proto raději příliš nepočítejte.

Co s tím?

U pětiletého studia se tedy jedná o částku kolem 350 – 400 tisíc, mnohdy ale i víc, než půl milionu. K tomu je nutno ale podotknout jednu podstatnou věc a tou je vliv inflace. Částka 400 tisíc korun dnes, znamená na 15-ti letém horizontu při 2% inflaci již částku 540 tisíc korun.

Abychom takovou částku dali v tomto horizontu dohromady, musíme odložit zhruba dva tisíce měsíčně, za předpokladu, že bychom dosáhli průměrného 5% zhodnocení našich prostředků. Pokud se Vám to zdá na odložení hodně, věřte, že odložit třeba 9 500,- Kč v období studií, bude pravděpodobně daleko těžší.

A může být hůř, pokud se začne ještě platit školné. Doporučuji tedy zařadit tuto položku jako jeden z významných bodů Vašeho finančního plánu. Pokud se nezrealizuje podle Vašich původních plánů, nestane se nic víc, než že použití prostředků zrealizujete jinak, třeba jako „startovné“ do života Vašich dětí…

Andrzej Macura

Jeho snahou je motivovat „TY“, kteří chtějí mít přehled ve svých osobních a rodinných financích a chtějí vzít svůj život zodpovědně do svých rukou.

Pracoval ve velké makléřské firmě jako finanční poradce, vedl a učil obchodníky v praxi a zjistil, že jeho srdeční záležitostí je kvalitní servis pro klienty.

Více se o Andrzejovi a jeho příběhu dozvíte zde >>

Opustil svět makléřské firmy a společně s manželkou se věnuje individuálnímu finančnímu poradenství a vzdělávání ve společném projektu www.financesusmevem.cz. Pomáhá lidem nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Společně s manželkou je autorem eBooku „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“.

Andrzejovi můžete napsat na andrzej@financesusmevem.cz

Staňte se součástí facebookové skupiny

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu