Jak čtyřčlenná rodina UŠETŘILA v obchodě díky „šmírování“ 672 Kč?

Po dlouhé době jsem byla v obchodě na běžný nákup potravin do domácnosti. Abych to uvedla na pravou míru, proč jsem byla po dlouhé době nakoupit? Je to z toho důvodu, že v naší domácnosti je hlavním nákupčím manžel.

Možná vám to přijde divné, ale všechno má svůj důvod. Více prozrazuji v našem eBooku ZDE. Ale to není až tak důležité. Když už vyrazím na nákupy, tak mě baví sledovat nejen obchodní strategie obchodníků, ale i strategie nákupu běžných rodin.

A jak to nejlépe udělat?

No, asi to bude znít trošku divně, ale nejlepší strategií je „nakoukávat“ nejen po celém obchodě od podlahy až po strop, ale být tak trošku i „šmírákem“ a koukat ostatním do jejich košíků. Samozřejmě jenom samotným „okem“ a zpovzdálí.

Většinou je stejně každý tak zabraný do nakupování, protože v dnešní době má skoro každý málo času a většinou spěchá, takže mám možnost sledovat nejen co lidé kupují, ale i jak nakupují a přitom si toho nikdo ani nevšimne.

A musím přiznat, že jsem byla tak trošku v šoku. Proto jsem se rozhodla, že se s vámi o mé zjištění podělím v tomto článku. Jelikož ukazujeme a učíme s manželem jak pečovat o své peníze a jak dosáhnout vyváženého osobního rozpočtu, tak v obchodech to myslím začíná.

Hodně rodin se nechává tzv. „oškubávat“ díky jednoduchým, ale efektivním praktikám obchodníků. Dneska se zaměřím na jednu velice důležitou strategii, protože ta si myslím vám může hodně peněz ušetřit. Tak jdeme na to.

„ŠMÍRUJTE“ u každého výrobku ŠTÍTEK

V obchodě je na štítku cena za balení. Někdy to je za 400 gramů, za 500 gramů nebo za celé kilo atd.

Proto to může nás zákazníky zmást. Můžeme si někdy myslet, že jeden výrobek je levnější než druhý, ale ve skutečnosti je v jednom balení třeba 400 gramů a ve druhém 500 gramů. A jste schopni v danou chvíli spočítat rozdíl 100 gramů a tak zjistit přesně, jaká je výsledná cena? A máte vůbec čas a chuť to tak udělat u každého výrobků?

No myslím si, že asi ne. Navíc byste strávili v obchodě asi hromadu času a pěkně by vám to nakupování asi znechutilo. Výrobci ještě k tomu někdy záměrně udělají velký nafouknutý obal, abychom měli pocit, že tohoto výrobku tam je hodně, ale kolikrát když zmáčknete obal, tak zjistíte, že to je jenom vzduch.

Čtete ŠTÍTKY u výrobků?

Většina obchodů už uvádí na štítku malým písmem přepočet na 1 kilogram a v případě tekutin na 1 litr. Určitě doporučuji toto sledovat. Budete se kolikrát divit, co dokáže reklama.

Podívejte se
na tento příklad s RÝŽÍ:

RÝŽE od dvou různých výrobců:

1. OBRÁZEK
V jednom balení je 500 gramů neboli půl kila za 51,50 Kč
(tady ještě mají štítek nepřesný, místo 500 mají napsáno 50,
ale na obalu balení je 500 gramů).
Co je ale důležité, že tím malinkým písmem je vidět,
že 1 KILO této rýže stojí 103 Kč.

přepočet kg 1

2. OBRÁZEK
Na druhém obrázku  je, že celé 1 KILO rýže stojí 29,90 Kč.

přepočet kg 2

Vidíte ten rozdíl?
První balení rýže vychází na 103,00 Kč za kilo
a druhé balení na 29,90 Kč za kilo.
To je rozdíl na jedné surovině na 1 kilogramu 73,10 Kč.

Nebo se podívejte
na tento příklad s TĚSTOVINAMI.

Stejné TĚSTOVINY od dvou různých výrobců:

1. OBRÁZEK
V tomto balení těstovin je 500 gramů za 35,90 Kč,
ale co je třeba na štítku sledovat, že 1 kg stojí 71,80 Kč.

přepočet kg 3

2. OBRÁZEK
Tady je balení 400 gramů za 38,90 Kč, ale 1 kg stojí 97,25 Kč.

přepočet kg 4

Je tady rozdíl na jednom kilu 25,45 Kč.

Je jasné, že teď srovnáváme pouze cenu a ne vlastnosti a složení jednotlivých výrobků, takže nechci tyto výrobky hodnotit celkově. Jde mi pouze o to, abyste si uvědomili, že tento přepočet na štítku je.

A tím pádem si můžete zkontrolovat cenu vámi vybraného výrobku oproti jiným. Máte tak možnost lépe odolat klamavým reklamním tahům některých výrobců.

A upřímně, byla jsem často překvapena, když jsem při svém „šmírování“ nakupujících rodičů viděla, jak si dítě prosazovalo třeba ten tvar těstovin. Složení výrobků bylo stejné.

A rodič, místo toho, aby řekl, že kvůli tvaru těstovin nebude platit třeba za jedno balení o 10 Kč více, tak raději tiše poslechl dítě a vzal ty dražší.

Pak se ale NEMŮŽETE DIVIT,
že vám STÁLE CHYBÍ PENÍZE!

Je pravda, že ještě v některých obchodech nebo supermarketech to nemají zavedené, proto doporučuji navštěvovat jenom ty, které to mají, uvidíte, že za nějaký čas i ty, které štítky s přepočty nemají, to zavedou.

Ale co je důležité, že v dnešní době si můžete vybírat a přece jde vám hlavně o vaší peněženku. Uvědomte si, že obchodníkům jde taky hlavně o jejich peněženky, a proto čím víc peněz vytáhnou z vašich, tím víc jim přibude do těch jejich.

Myslím si, že už každý zažil pocit, když si koupil nějaký výrobek a jakmile jste ho rozbalili, tak jste byli v šoku. Uvnitř na vás čekalo jenom pár kousků tohoto výrobku, které byly zabalené v objemném obalu. A když jste si uvědomili, kolik jste za to zaplatili, tak příště už tento produkt „nepřistál“ ve vašem košíku, ale raději jste dali přednost jinému.

Takže NEPODPORUJTE „NEKALÉ“ OBCHODNÍKY, kteří toho VYUŽÍVAJÍ, ale nakupujte u těch, kteří vám dají KVALITU, PŘEHLED a takový OBSAH, který je adekvátní dané CENĚ.

Mám tady ještě další příklad, který mě zaskočil. Po nakouknutí do více košíků kolem sebe mi proběhla myšlenka v hlavě, že jsme čím dál více leniví a pohodlní. A vnitřně jsem si říkala, že ti obchodníci toho umí skvěle využít.

Hodně rodičů kupuje svým dětem takové malé láhve džusů 0,33 litru, asi třeba do školy. Ale vidím to i doma v běžných rodinách, jak z těchto lahví děti popíjejí.

OBCHODNÍCI VYDĚLÁVAJÍ
na vaší LENOSTI a POHODLNOSTI?

Srovnání POMERANČOVÉHO DŽUSU
od stejného výrobce:

1. OBRÁZEK
Když se podíváme na štítek od džusu,
tak v této láhvi je 330 mililitrů za 19,90 Kč.
Po přepočtu na celý 1 litr vychází cena na 60,30 Kč.

přepočet kg 5

2. OBRÁZEK
Štítek na druhém obrázku u stejného výrobce
a úplně stejného džusu ukazuje,
že v tomto litrovém balení stojí 1 litr 36,90 Kč.

přepočet kg 6

Vidíte ten rozdíl?
Můžete mít 1 litr stejného džusu za 60,30 Kč nebo za 36,90 Kč?
Což je rozdíl 23,40 Kč na jednom litru džusu.

Možná někoho napadne, že ale přece nebude dávat dítěti do školy litrovou láhev na pití. Myslím si, že už během čtení jste na to přišli sami, že? Stačí mít jednu malou láhev, do které můžete každý den dítěti nalít potřebné množství a zbytek nechat na další den.

Takže důležité je zbavit se lenosti. A nebo to můžete pojmout výchovně. Pokud už je dítě větší, tak si myslím, že si zvládne každý den nalít džus samo.

A co na to PENĚŽENKA
běžné ČTYŘČLENNÉ RODINY?

SPOČÍTÁME ÚSPORU jenom na těchto TŘECH POLOŽKÁCH ZA 1 MĚSÍC:
1.RÝŽE – rozdíl na 1 kg = 73,1Kč / měsíčně 3 kilogramy = 219,3 Kč
2.TĚSTOVINY – rozdíl na 1 kg = 25,45Kč / měsíčně 4 kilogramy = 101,8 Kč
3. DŽUSY – rozdíl na 1 litru = 23,40 Kč / měsíčně 15 litrů = 351 Kč

Celkem je úspora 672,1 Kč.

Chytrá úspora díky sledování štítků může být třeba na třech surovinách v běžné čtyřčlenné rodině i 672 Kč za jeden měsíc. Už víte, kam vám peníze utíkají? A kolikrát jste měli pocit, že netušíte kam?

Tady je třeba jeden z příkladů, kam peníze utíkají a jak to napravit. A to jsem vůbec nesrovnávala pečivo, ovoce, zeleninu, luštěniny, mléčné výrobky, drogerii atd.

To už nechám na vás a na pozorném čtení štítků. Budu ráda za vaše komentáře a zkušenosti. Napište mi dolů pod článek, zda nakupujete a sledujete štítky? A pokud ne, tak jakmile to vyzkoušíte, kolik jste ušetřili díky štítkům?

Nyní už vám přeji skvělou zábavu v obchodě se štítky a krásně si užijte „chrochtající“ a cinkající peněženku.

Inspiruje „TY“, kteří jsou zodpovědní vůči sobě i své rodině a chtějí mít celkový přehled a pořádek ve svých financích.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako manažerka obchodní skupiny zjistila, že pokud se klienti nezačnou sami aktivně starat o své finance a nebudou mít svého poradce, tak můžou dopadnout stejně, jako ti, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Čím déle to bude trvat, tím horší to může být.

Proto se rozhodla přidat ruku k dílu a s manželem Andrzejem založila projekt www.financesusmevem.cz, kde vzdělává a sdílí své zkušenosti z praxe, které jsou už od roku 2008. Ukazuje způsoby, jak jednoduše a zároveň efektivně pečovat o své finance.

Společně vytvořili sérií 5 TIPŮ - Jak CHYTŘE nastavit ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ pro celou RODINU?

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>

Získejte ZDARMA 5 tipů:

JAK CHYTŘE NASTAVIT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PRO VÁS A VAŠI RODINU

Stisknutím tlačítka "souhlasím a odeslat", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email 5 TIPŮ - Jak chytře nastavit životní pojištění pro celou rodinu a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou - tedy se zajímavým obsahem z oblasti financí.

Pro přijetí ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude odesláno do vaší emailové schránky. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím na tlačítko „Odhlásit“ v každém zaslaném emailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>.

Komentáře
  1. Jana napsal:

    Musím se přiznat, že ušetřit by bylo fajn, ale tyhle štítky sleduju jenom někde. Navíc se mi často stává, že si oblíbím nějaký tovar za dobrou cenu a po nějaké době radikálně zdraží nebo zmizí z obchodu.

    • Eliška napsal:

      Jo jo, souhlasím, taky někdy narazím na úplně stejnou situaci. Těžko se mi loučí s oblíbenými produkty, ale co se dá dělat..musíme hledat dál :-).

  2. Lukii napsal:

    Musím uznat, že co se týká těch malých štítků, tak to dělám vždy. Fakt to funguje. A vždy se podle toho rozhoduju 🙂

    • Eliška napsal:

      To je skvělé :). Musím se přiznat, že mě u „šmírování“ v obchodech až lákalo se některých lidí zeptat nebo jim poradit. Protože jejich košíky byly naplněné stoprocentně bez čtení štítků :(…a je to škoda.

  3. Verča napsal:

    Zrovna dnes 🙂 nakup Granka, rozdil v prepoctu na kilo mezi velkym a malym balenim byl vice nez stovka, skoro neuveritelny 🙂

  4. Renáta napsal:

    Sleduji, ne vždy, ale už mám své vychytané a okem mrkám na štítek, někdy ale upřednostním kvalitu za vyšší cenu. 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Získejte ZDARMA 5 tipů:

    JAK CHYTŘE NASTAVIT ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PRO VÁS A VAŠI RODINU

    Stisknutím tlačítka "souhlasím a odeslat", souhlasíte s tím, že vám pošlu na vložený email 5 TIPŮ - Jak chytře nastavit životní pojištění pro celou rodinu a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou - tedy se zajímavým obsahem z oblasti financí.

    Pro přijetí ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude odesláno do vaší emailové schránky. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím na tlačítko „Odhlásit“ v každém zaslaném emailu. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde >>>.

  • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  • REFERENCE

    Doposud jsem neměla příliš dobré zkušenosti s finančními poradci, při setkání s nimi jsem si připadala trapně a často vystupovali spíše jako podomní obchodníci, kteří přišli prodat své zboží. Eliška se „stará“ o mé smlouvy a finance už přes 5 let a setkání s ní jsou vždy příjemná. Je profesionální, ve světě finančních produktů má opravdu velký přehled a dokáže vždycky najít optimální řešení pro konkrétního člověka. Jde vidět, že jí jde v prvé řadě o spokojenost svých klientů a po schůzce s ní rozhodně nemám pocit, že jsem zase šla do něčeho, co jsem vlastně ani nechtěla. Pro mě samá pozitiva a můžu jen doporučit i ostatním.

    Mgr.Daniela Hodurová, psycholog