"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Chci spořit, ale nevím jak

Od čeho mám začít?

chci_sporit__ale_nevim_jak

Peníze se dají zhodnocovat mnoha způsoby a záleží jenom na vás, pro jakou formu se rozhodnete.  Než tak ale učiníte, měli byste si položit daleko podstatnější otázku a tou je, proč to vlastně budete dělat? Co je tím vaším snem, který si chcete splnit? Je to dovolená u moře, nové auto, nové bydlení, studium na vysoké škole pro vaše děti nebo třeba dostatek peněz na kvalitní život i v důchodovém věku?

Toto je velice zásadní věc, protože pokud budete spořit, na základě toho, že vám to poradili rodiče, kamarádi nebo finanční poradce, ale vy sami nebudete o tom přesvědčeni a nebudete mít ten vlastní důvod, tak vás to nebude bavit a je jen otázkou času, kdy se na to vykašlete.

Zjistit skutečnost…
Kolik peněz CHCI a MŮŽU
pravidelně spořit?

Dobré je i promyslet, zda máte vyvážené své příjmy a výdaje >>> více ZDE, aby se nestalo, že se rozhodnete pro nějaký druh spoření a pak za pár měsíců zjistíte, že vám peníze na vybranou investici či spoření nevychází a může být pro vás spoření i nevýhodné.

Jaké jsou PŘEDSTAVY spoření?

Pokud tedy máte svůj cíl nebo lépe více cílů, tak pak se můžete zamýšlet nad způsobem, jakým toho dosáhnete.

Lidé se mne často ptají: „pane Macura, co je v dnešní době takové nejvýhodnější spoření“? A když se jich zeptám, co od toho svého „spoření“ očekávají, tak většinou slyším odpověď: „hlavně, aby to bylo jisté a pokud možno garantováno státem“. Navíc, aby to mělo dobré zhodnocení a dalo se z toho kdykoliv vybírat.

V tomto ovšem narážíme na problém. Skloubit tyto požadavky tak, abyste měli garanci, že ani o část svých peněz nemůžete přijít, měli vysoké procento zhodnocení a současně měli své peníze rychle dostupné, je nereálné. Musíte se prostě rozhodnout, čemu dáte přednost a co naopak upozadíte.

„Chci mít GARANCI,
že nepřijdu o peníze.“

Co se týče té garance, tam je dobré si uvědomit, že nic není zadarmo. Tudíž…pokud vám někdo nabízí garanci, že vaše peníze se nikdy nedostanou do ztráty, to znamená, že nebude riziko toho, že byste mohli o část svých peněz v průběhu spoření přijít…to však bude ale za cenu velice nízkého zhodnocení.

„Jakou roli hraje INFLACE
a co to vlastně pro mně znamená?“

Negativní vliv na vaše úspory má tzv. „inflace“, což by se dalo zjednodušeně vysvětlit jako snížení hodnoty peněz v čase. Můžeme si to ukázat na příkladu, kdy průměrná cena jednoho rohlíku je kolem 2,50 Kč a tedy za stokorunu si můžete koupit 40 rohlíků. Pokud by před deseti lety stál rohlík řekněme 1,20 Kč, znamenalo by to, že za stejnou stokorunu byste si jich tehdy mohli koupit 83 kusů. Toto snížení hodnoty vašich peněz se děje právě díky inflaci. Uvádí se, že inflace v roce 2014 byla pod jedno procento, ale v letech předchozích to bylo kolem 1,5 – 3 procent.

Možná si pamatujete na Štěpána Šafránka z „Básníků“, když mu maminka dávala 500 korun s tím že „pětistovka je pořád pětistovka“, jak jí odpověděl, že „to sice ano, ale tak nějak si za ni koupí méně věcí“.

Jak spolu souvisí
GARANCE  s INFLACÍ?“

Co to vše znamená pro vaše úspory? Jde o to, že pokud vám někdo nabídne garanci toho, že ani teoreticky nemůžete ztratit ani část svých vložených peněz a přitom budete mít zhodnocení 1 nebo 1,5 % na úrocích, tak v podstatě díky inflaci máte téměř jistotu, že o část svých peněz prostě přijdete. V průběhu let se totiž sníží jejich skutečná hodnota.

„KDE a JAK DLOUHO
mám spořit?“

Je rovněž velice důležité si uvědomit, na jak dlouhou dobu chcete své peníze zhodnocovat a jaké cíle si chcete díky tomu splnit.

Pokud to bude na krátkou dobu řekněme v horizontu několika měsíců nebo pár let, tak bych se té inflace moc nebál, nebude to mít až takový vliv. Pro tyto účely můžete použít třeba spořicí účet, termínovaný vklad, podílové fondy peněžního trhu.

Pokud vás zajímá střednědobý horizont řekněme kolem 4 až 10 let, můžete využít například investice do dluhopisů, smíšené podílové fondy nebo třeba stavební spoření.

Při dlouhodobé investici cca nad 10 let, kde vliv inflace je již značný, můžete využít například podílové fondy s převahou akcií, drahé kovy jako je zlato, stříbro nebo třeba přímou investici do akcií. Tyto způsoby dávají možnost vyššího zhodnocení. Na druhou stranu nesou sebou i větší riziko ztráty, které můžete díky pravidelnému investování podstatně snížit.

V případě dlouhodobé investice má právě veliký význam složené úročení neboli úroky z úroků, což znamená, že úroky, které jste vydělali ze svých vložených peněz, se znovu zhodnotí a vydělají vám další úroky a tím pádem další peníze. Albert Einstein prohlásil, že složené úročení je osmým divem světa.

Konzervativně založení investoři, kteří nechtějí podstupovat zvýšené riziko možné ztráty, mohou využít například doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, tady ovšem při zvolení konzervativní strategie na delší dobu narazíme opět na již zmiňovaný veliký negativní vliv inflace.

Vhodnou formou zhodnocování vlastních peněz je kombinace krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé investice.

Na závěr takové doporučení:
Pokud jste si stanovili nějaký svůj CÍL nebo CÍLE, které si chcete díky své investici SPLNIT, tak NEOTÁLEJTE a začněte na tom pracovat CO NEJDŘÍVE. Čas hraje totiž velice důležitou roli při zhodnocování vašich peněz.  

Andrzej Macura

Jeho snahou je motivovat „TY“, kteří chtějí mít přehled ve svých osobních a rodinných financích a chtějí vzít svůj život zodpovědně do svých rukou.

Pracoval ve velké makléřské firmě jako finanční poradce, vedl a učil obchodníky v praxi a zjistil, že jeho srdeční záležitostí je kvalitní servis pro klienty.

Více se o Andrzejovi a jeho příběhu dozvíte zde >>

Opustil svět makléřské firmy a společně s manželkou se věnuje individuálnímu finančnímu poradenství a vzdělávání ve společném projektu www.financesusmevem.cz. Pomáhá lidem nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Společně s manželkou je autorem eBooku „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“.

Andrzejovi můžete napsat na andrzej@financesusmevem.cz

Staňte se součástí facebookové skupiny

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu