Peníze se dají zhodnocovat mnoha způsoby a záleží jenom na vás, pro jakou formu se rozhodnete. Než tak ale učiníte, měli byste si položit daleko podstatnější otázku a tou je, proč to vlastně budete dělat?
→ Je to dovolená u moře?
→ Nové auto?
→ Nové bydlení?
→ Studium na vysoké škole pro vaše děti?
→ Nebo třeba dostatek peněz na kvalitní život i v důchodovém věku?
Toto je velice zásadní věc, protože pokud budete spořit na základě toho, že vám to poradili rodiče, kamarádi nebo finanční poradce, ale vy sami nebudete o tom přesvědčeni a nebudete mít ten vlastní důvod, tak vás to nebude bavit a je jen otázkou času, kdy se na to vykašlete.
Dobré je i promyslet, zda máte vyvážené své příjmy a výdaje >>> více ZDE, aby se nestalo, že se rozhodnete pro nějaký druh spoření a pak za pár měsíců zjistíte, že vám peníze na vybranou investici či spoření nevychází a může být pro vás spoření i nevýhodné.
Pokud tedy máte svůj cíl nebo lépe více cílů, tak pak se můžete zamýšlet nad způsobem, jakým toho dosáhnete.
Lidé se mne často ptají: „pane Macura, co je v dnešní době takové nejvýhodnější spoření“? A když se jich zeptám, co od toho svého „spoření“ očekávají, tak většinou slyším odpověď: „hlavně, aby to bylo jisté a pokud možno garantováno státem“. Navíc, aby to mělo dobré zhodnocení a dalo se z toho kdykoliv vybírat.
V tomto ovšem narážíme na problém. Skloubit tyto požadavky tak, abyste měli garanci, že ani o část svých peněz nemůžete přijít, měli vysoké procento zhodnocení a současně měli své peníze rychle dostupné, je nereálné. Musíte se prostě rozhodnout, čemu dáte přednost a co naopak upozadíte.
Co se týče té garance, tam je dobré si uvědomit, že nic není zadarmo. Tudíž…pokud vám někdo nabízí garanci, že vaše peníze se nikdy nedostanou do ztráty, to znamená, že nebude riziko toho, že byste mohli o část svých peněz v průběhu spoření přijít…tak to však ale bude za cenu velice nízkého zhodnocení.
Negativní vliv na vaše úspory má tzv. „inflace“, což by se dalo zjednodušeně vysvětlit jako snížení hodnoty peněz v čase. Můžeme si to ukázat na příkladu, kdy průměrná cena jednoho rohlíku je kolem 2,50 Kč a tedy za stokorunu si můžete koupit 40 rohlíků. Pokud by před deseti lety stál rohlík řekněme 1,20 Kč, znamenalo by to, že za stejnou stokorunu byste si jich tehdy mohli koupit 83 kusů. Toto snížení hodnoty vašich peněz se děje právě díky inflaci. Uvádí se, že inflace v letech 2017 i 2018 je něco přes 2 procenta.
Možná si pamatujete na Štěpána Šafránka z „Básníků“, když mu maminka dávala 500 korun s tím že „pětistovka je pořád pětistovka“, jak jí odpověděl, že „to sice ano, ale tak nějak si za ni koupí méně věcí“.
Co to vše znamená pro vaše úspory? Jde o to, že pokud vám někdo nabídne garanci toho, že ani teoreticky nemůžete ztratit ani část svých vložených peněz a přitom budete mít zhodnocení 0,5 % nebo 1 % na úrocích, tak v podstatě díky inflaci máte téměř jistotu, že o část svých peněz prostě přijdete. V průběhu let se totiž sníží jejich skutečná hodnota.
Je rovněž velice důležité si uvědomit, na jak dlouhou dobu chcete své peníze zhodnocovat a jaké cíle si chcete díky tomu splnit.
Pokud to bude na krátkou dobu řekněme v horizontu několika měsíců nebo pár let, tak bych se té inflace moc nebál, nebude to mít až takový vliv. Pro tyto účely můžete použít třeba spořicí účet, termínovaný vklad, podílové fondy peněžního trhu.
Pokud vás zajímá střednědobý horizont řekněme kolem 4 až 10 let, můžete využít například investice do dluhopisů, smíšené podílové fondy nebo třeba stavební spoření.
Při dlouhodobé investici cca nad 10 let, kde vliv inflace je již značný, můžete využít například podílové fondy s převahou akcií nebo třeba přímou investici do akcií. Tyto způsoby dávají možnost vyššího zhodnocení. Na druhou stranu nesou sebou i větší riziko ztráty, které můžete díky pravidelnému investování podstatně snížit.
V případě dlouhodobé investice má právě veliký význam složené úročení neboli úroky z úroků, což znamená, že úroky, které jste vydělali ze svých vložených peněz, se znovu zhodnotí a vydělají vám další úroky a tím pádem další peníze. Albert Einstein prohlásil, že složené úročení je osmým divem světa.
Konzervativně založení investoři, kteří nechtějí podstupovat zvýšené riziko možné ztráty, mohou využít například doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem, tady ovšem při zvolení konzervativní strategie na delší dobu narazíme opět na již zmiňovaný veliký negativní vliv inflace.
Vhodnou formou zhodnocování vlastních peněz je kombinace krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé investice.
Na závěr takové doporučení:
Pokud jste si stanovili nějaký svůj CÍL nebo CÍLE, které si chcete díky své investici SPLNIT, tak NEOTÁLEJTE a začněte na tom pracovat CO NEJDŘÍVE. Čas hraje totiž velice důležitou roli při zhodnocování vašich peněz. Čím dříve, tím lépe :-).
PS: Chcete poradit konkrétněji >>> ? Nejste si úplně jistí od čeho začít? Ozvěte se nám a rádi vám poradíme, jak na to. Hlavně to neodkládejte na někdy později, na tzv. lepší dobu…až něco…takové odložení většinou znamená „nikdy“ :-(. Proto nezačleňte se mezi ty „ažpaky“, ale ty, kteří chtějí svůj život prožít naplno a hlavně s penězi v kapse :-). Tady je na nás spojení >>>