"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Máte přehled o svém důchodu? A co správně započtené doby v systému?

Co a jak udělat, ať to máte pod svou kontrolou?

mate_prehled_o_svem_duchodu

Hned v úvodu Vás chci upozornit, že tato informace je pro všechny z Vás. Nemá nic společného s pojištěním nebo spořením, dobrovolným penzijním připojištěním…to ne.

Jde o důležitou informaci o správném započtení doby důchodového pojištění kdy pracujete, kdy nepracujete atd. Když jste třeba zaměstnaní, tak za Vás zaměstnavatel odvádí odvody jako sociální a zdravotní pojištění, daně atd. Ale jednou z povinností zaměstnavatele je také, že by měl nejen za Vás pravidelně platit, ale i evidovat doby, kdy u něj pracujete.

Máte kontrolu nad tím, zda zaměstnavatel uvedl dobu správně?

Co když jste během pár let změnili třeba několikrát zaměstnání, máte kontrolu nad tím, zda tam každý Váš zaměstnavatel uvedl správné údaje a poctivě za Vás vše platil?…

Kde to můžu zjistit a zkontrolovat? Asi nikdo z nás nechce zjistit ve chvíli, až půjde do důchodu, že nemá evidované všechny doby správně.

Dobrá zpráva pro všechny.

Od března 2015 máme totiž možnost si kdykoliv zdarma zjistit stav našeho důchodového konta a to online z pohodlí našeho domova. A to aniž bychom museli žádat o zaslání výpisu svých dob pojištění. Online náhled na důchodové konto je možný přes ePortál České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Díky tomuto si mohou hlavně lidé, kteří jsou zaměstnanci například zkontrolovat, jestli za ně zaměstnavatel řádně odvádí důchodové pojištění ve správné výši a to na základě hrubých příjmů. Rovněž si mohou zkontrolovat dobu placení důchodového pojištění, a pokud by našli nějaký rozpor, tak to mohou včas řešit a ne až v době, kdy budou žádat o důchod.

Aby se lidé mohli podívat na přehled dob důchodového pojištění, jednoduše se přihlásí do ePortálu ČSSZ.

Kde to najdu a můžu zjistit?

Návod, jakým způsobem postupovat, abyste mohli nahlédnout
na Vaše důchodové konto na ePortálu ČSSZ, najdete ZDE.

K jeho používání potřebujete pouze mít zřízenou datovou schránku, kterou si vyřídíte na Check Pointu (například na poště, kde mají tuto službu).

Tady bych chtěl upozornit na to, že pokud máte povinnost si podávat daňové přiznání sami, například když podnikáte nebo máte kromě zaměstnání vedlejší příjem atd., tak pokud budete mít zřízenou datovou schránku, budete muset podávat daňové přiznání už pouze elektronicky právě přes ni! 

Kromě online náhledu na Vaše důchodové konto máte možnost si jednou ročně zažádat ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP) a oni Vám ho zdarma pošlou.

Závěrem bych chtěl říct, že ať už se rozhodnete si zprovoznit náhled na důchodové konto nebo ne, tak bych Vám chtěl každopádně doporučit se o Vaše doby důchodového pojištění zajímat. Případné nesrovnalosti mezi skutečností a tím, co máte evidováno, můžete řešit včas a budete mít nad tím kontrolu.

Andrzej Macura

Jeho snahou je motivovat „TY“, kteří chtějí mít přehled ve svých osobních a rodinných financích a chtějí vzít svůj život zodpovědně do svých rukou.

Pracoval ve velké makléřské firmě jako finanční poradce, vedl a učil obchodníky v praxi a zjistil, že jeho srdeční záležitostí je kvalitní servis pro klienty.

Více se o Andrzejovi a jeho příběhu dozvíte zde >>

Opustil svět makléřské firmy a společně s manželkou se věnuje individuálnímu finančnímu poradenství a vzdělávání ve společném projektu www.financesusmevem.cz. Pomáhá lidem nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Společně s manželkou je autorem eBooku „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“.

Andrzejovi můžete napsat na andrzej@financesusmevem.cz

Staňte se součástí facebookové skupiny

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu