Nemám ČAS ani PENÍZE, co s tím?

nemam_cas_ani_penize_1
Samotný název „Nemám čas ani peníze“ mě nutí k zamyšlení. Dlouhodobě sleduji nejen finanční situaci dnešních rodin a jednotlivců, ale hlavně jejich názory na dnešní dobu, jejich zkušenosti s časem a s penězi.

Myslím si, že ČAS A PENÍZE
spolu velice úzce souvisejí.

Není to tak dlouho, co jsem sama byla také účastníci tzv. „krysího závodu“ a neustále jsem se honila za prací a vyděláváním peněz. Neustále jsem přemýšlela o práci „co musím udělat, ať vydělám více peněz“. Odevzdávala jsem veškerý svůj volný čas, takže jsem pracovala od rána do večera a to většinou 7 dnů v týdnu.

Když už jsem nepracovala a byla třeba na nějaké oslavě narozenin nebo společenské události, tak jsem kolikrát měla takové vnitřní výčitky, že se tady bavím a přitom bych se měla věnovat práci a vydělávání peněz.

Samozřejmě, že to dospělo až do fáze, kdy i tělo si řeklo, že už toho má dost. Byla jsem unavená a měla čím dál méně chuti pracovat a musela jsem se více přemáhat a pracovala z donucení a ne z radosti.

TAKŽE MÁ 1. RADA ZNÍ:

Ode dneška je vaším KLENOTEM „ČAS“

Nejde jenom o nenahraditelnou cennost našeho života. Každý ho máme stejně a sami bychom si měli uvědomit a zapřemýšlet, zda ho plnohodnotně využíváme.

Zkuste se na chvilku ZASTAVIT
a zamyslet se nad těmito otázkami:

„Plánujete si svůj čas DOPŘEDU
nebo ho necháváte plynout tak, JAK TO SAMO PŘICHÁZÍ?“
„Kolik času věnujete PŘEMÝŠLENÍ NAD PLÁNEM,
jak budete trávit DNY V TÝDNU a VÍKENDY?“
„DOPŘÁVÁTE si pravidelně DOSTATEK ČASU jenom SAMI PRO SEBE?“
„HLEDÁTE v okolí nebo na internetu možnosti, kde jste ještě nebyli
a mohli byste SE TAM PODÍVAT buď sami nebo s rodinou?“…atd.

MÁ 2. RADA ZNÍ:

Nepodléhejte REKLAMNÍM TRIKŮM obchodníků,
kteří vás lákají ke každodennímu ZBYTEČNÉMU UTRÁCENÍ peněz.

Je to takový „nešvar“ dnešní rychlé a emočně nátlakové doby, kdy vás na každém kroku „masírují“ reklamy a nutí vás sledovat vše o slevách, akcích, rychlých půjčkách…

Všude slyšíte a vidíte „na nic nemusíte čekat, všechno můžete mít hned teď“, „na dovolenou jeďte hned, půjčte si a splácet budete až pak“ nebo „nemáte na vánoční dárky?…nevadí, půjčíte si a splácet budete až po Novém roce…“.

Zkuste se na chvilku ZASTAVIT
a zamyslet se nad těmito otázkami:

„HLÍDÁTE si své PŘÍJMY a VÝDAJE?“
„KOLIK času TRÁVÍTE v obchodech?“
„ZAMÝŠLÍTE SE nad KAŽDOU KOUPÍ, zda je nutná a nevyhnutelně potřebná?
„Kolik času věnujete PŘEMÝŠLENÍ a VYBÍRÁNÍ,
co nového si koupíte nebo co si chcete pořídit?“
„A kolik času věnujete přemýšlení o svých financích,
KDE je ZHODNOTÍTE, 
KDE UŠETŘÍTE…?“
„ZAJÍMÁTE SE A HLEDÁTE na internetu nebo kdekoliv jinde TIPY
a RADY, 
JAK a KDE ušetřit PENÍZE a to nejen v domácnosti?“

Když se ptám na názory o hospodaření s penězi „dnešní generace“ a na to samé „našich babiček a dědečků“, tak co se týče hospodaření s penězi a přemýšlení nad útratami a nakupováním, je to velice odlišné.

Od „starší generace“ se ještě máme hodně co učit.

V dnešním světě „elektronicky neviditelných peněz“ a jejich každodenním používání ztrácíme uvědomění si hodnoty peněz.

TAKŽE MÁ 3. RADA ZNÍ:

Není až tak důležité, KOLIK vyděláváte PENĚZ,
ale co se pak s nimi děje DÁLE.

Kdybychom se pravidelně a dostatečně zabývali ne tím, kolik vyděláváme, ale jaké máme VÝDAJE a KAM JDOU naše peníze DÁLE, zůstávalo by jich daleko více. 

Zkuste se na chvilku ZASTAVIT
a zamyslet se nad těmito otázkami:

„ZAMÝŠLÍTE SE nad tím, zda těch VÝDAJŮ nemáte ZBYTEČNĚ MOC?“
„Najde se ve vašem rozpočtu VÝDAJ, o kterém víte, ŽE BYL ZBYTEČNÝ?“
„Máte v rozpočtu některé VÝDAJE, o kterých víte, že VÁS PŘÍMO ZATĚŽUJÍ?“

Bohužel je s tímto neoddělitelně spojen problém „emoční“. Je to ta touha a potřeba MÍT, PLNIT si radosti IHNEDNátlak každodenních slev a akcí nám to jenom komplikuje a málokdo se umí v tomto udržet a ovládnout.

Samozřejmě to může vyvolat v někom představu, že pak ten život nežijeme, ale jenom „škudlíme každou korunu“ a vy si přece chcete užívat teď.

Ale tak to není.

Stačí znát jednoduchý a osvědčený systém, který vám pomůže vést váš rozpočet tak, že si budete užívat až několikanásobně více než nyní, ale chytře a efektivně.

A co to znamená pro váš klenot, kterým je ČAS?

Samozřejmě ho budete mít daleko více a budete si ho moct i daleko lépe a kvalitněji užívat.

Inspiruje „TY“, kteří jsou zodpovědní vůči sobě i své rodině a chtějí mít celkový přehled a pořádek ve svých financích.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako manažerka obchodní skupiny zjistila, že pokud se klienti nezačnou sami aktivně starat o své finance a nebudou mít svého poradce, tak můžou dopadnout stejně, jako ti, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Čím déle to bude trvat, tím horší to může být.

Proto se rozhodla přidat ruku k dílu a s manželem Andrzejem založila projekt www.financesusmevem.cz, kde vzdělává a sdílí své zkušenosti z praxe, které jsou už od roku 2008. Ukazuje způsoby, jak jednoduše a zároveň efektivně pečovat o své finance.

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>
  • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  • REFERENCE

    Doposud jsem neměla příliš dobré zkušenosti s finančními poradci, při setkání s nimi jsem si připadala trapně a často vystupovali spíše jako podomní obchodníci, kteří přišli prodat své zboží. Eliška se „stará“ o mé smlouvy a finance už přes 5 let a setkání s ní jsou vždy příjemná. Je profesionální, ve světě finančních produktů má opravdu velký přehled a dokáže vždycky najít optimální řešení pro konkrétního člověka. Jde vidět, že jí jde v prvé řadě o spokojenost svých klientů a po schůzce s ní rozhodně nemám pocit, že jsem zase šla do něčeho, co jsem vlastně ani nechtěla. Pro mě samá pozitiva a můžu jen doporučit i ostatním.

    Mgr.Daniela Hodurová, psycholog