Jsem nebo budu OSVČ…mám si platit státní nemocenskou?

„Jsem OSVČ a platit si STÁTNÍ NEMOCENSKOU je BLBOST“.
Jste si tím jistí?

Máte o tom dostatek informací?
Kde jste si danou informaci ověřili?

Pokud patříte do skupiny OSVČ, tak určitě zbystřete a nenechejte si ujít tyto zásadní informace. Prozradím vám pár rad a tipů, abyste ušetřili peníze do vaší peněženky a hlavně ochránili sebe a svou rodinu proti zbytečně nepříjemným situacím.

Anebo pokud přemýšlíte, že byste chtěli začít podnikat, tak tyto informace jsou pro vás určitě velice důležité. Na úřadech vám totiž většinou řeknou jenom věci, které musíte zařídit, platit, ale málokdo vám řekne doporučení pro vaši ochranu a prevenci.

A upřímně…i někteří finanční poradci toto podceňují.

Státní nemocenská má i své výhody a dosti zajímavé ušetření vašich peněz při nahodilé situaci jako může být nemocenská, ať už z důvodu nemoci nebo úrazu.

Dneska čím dál více přibývá ve spoustě oborů pracovních příležitostí, kdy můžete pracovat pro firmu na živnostenský list, takže jako OSVČ. Co se týče případné nemocenské, tak tu si musí řešit OSVČ sami, protože firma jim nic nedá. Oproti tomu oficiální zaměstnanci ve firmách to mají tak, že nemocenskou jim řeší jejich zaměstnavatelé.

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost právě pro ty, kteří pracují na živnostenský list.

KDYŽ SI PLATÍTE STÁTNÍ NEMOCENSKOU A PŮJDETE NA NI,
TAK NEMUSÍTE PLATIT PLATBY NEBO ZÁLOHY
NA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ,

…COŽ JE MINIMÁLNĚ 3.967,- KČ MĚSÍČNĚ A VÍCE (pro rok 2017).

Když si platíte státní nemocenskou, tak víte, že když byste na ni šli, nemusíte v této době platit platby na sociální a zdravotní pojištění.

Ale když si neplatíte státní nemocenskou, tak i když budete na nemocenské a třeba i nebudete vydělávat žádné peníze, tak přesto platby na sociální a zdravotní musíte platit každý měsíc.

Je to minimálně cca okolo 4.000,- Kč měsíčně, tak nevím, když budu marodit, nebudu mít žádné nebo malé příjmy, zda chci ještě platit zbytečně navíc každý měsíc okolo 4.000,- Kč…hm?

NA KOLIK KORUN MĚSÍČNĚ VÁS VYJDE STÁTNÍ NEMOCENSKÁ?

32

Příklad jednoho OSVČ, který je na hlavní činnost a pro rok 2017 posílal minimální zálohy na sociální pojištění, což bylo 2.061,- Kč měsíčně. V jeho případě ho stála státní nemocenská ve výši 149,- Kč měsíčně a dostal by od 15. dne nemocenskou ve výši 116,- Kč na každý den.

Pokud chcete zjistit přesně, na kolik to vyjde vás, tak si jednoduše zavolejte nebo osobně zajděte na Českou správu sociálního zabezpečení ve vašem okolí (www.cssz.cz).

Otazník

VÝPOČET PŘÍKLADU:
Marodili byste třeba půl roku.
ZAPLATÍTE za něj 149,- Kč x 6 měsíců = 894,- Kč.
DOSTANETE za půl roku cca 19.600,- Kč.
UŠETŘÍTE za sociální + zdravotní pojištění, což je 2.061,- Kč + 1.906,- Kč = 3.967,- Kč x 6 měsíců = 23.802,- Kč.
(orientační příklad pro rok 2017 – klient s minimálními zálohami)

Nechci tady říct, že je dobré si platit pouze státní nemocenskou a pak už nemít soukromé životní pojištění…to ne. Soukromé životní pojištění je základ pro každého a to nejen pro ty, kteří podnikají.

Měl by to být základní stavební = „finanční“ kámen každého z nás. Protože když se cokoliv pokazí kolem vás, vždycky se to dá nějak vyřešit, ale když se pokazí vaše zdraví, je to obrovský zásah do vaší peněženky, ale i peněz celé vaší rodiny.

Proto mé doporučení je mít to zkombinované obojí dohromady, mít jak státní nemocenskou, tak i soukromé životní pojištění.

Nejednou to ocenili živnostníci, kteří bez informací si také mysleli, že je to zbytečné, ale ve chvíli, kdy se jich to týkalo a zažili to na vlastní kůži, tak mi dokonce i někteří zavolali a osobně poděkovali za tak skvělou radu a ochranu finančního klidu v chodu celé rodiny.

NEVÝHODY STÁTNÍ NEMOCENSKÉ OPROTI SOUKROMÉMU ŽIVOTNÍMU POJIŠTĚNÍ

32

Státní nemocenská je přesně vypočtená podle výše vaší platby sociálního pojištění, takže byste museli platit hodně velkou sumu peněz měsíčně, aby vám to pokrylo výdaje, které byste potřebovali v době nemocenské. Kdežto soukromé životní pojištění se může do určité částky dát vyšší  i přesto, že příjmy nejsou ve skutečnosti dostačující.

Soukromé životní pojištění umožňuje široký výběr z rizik, které byste v průběhu života mohli potřebovat, což státní nemocenská neumožňuje.

Jsou to například situace, kdy potřebujete zajistit nejen sebe, ale i svou rodinu v případě, že máte hypotéku nebo nějaké půjčky. Nebo v případě, že je třeba vaše manželka na mateřské dovolené, a co kdyby se stalo, že byste marodili a neměl by kdo živit celou rodinu, nedej bože by se stalo to nejhorší atd.

Takže pokud nemáte soukromé životní pojištění a je jedno zda podnikáte nebo ne, nepodceňujte jeho nepostradatelnou roli.

ZÁVĚREM VÁS CHCI UPOZORNIT NA DŮLEŽITOU VĚC.

32

Možná vás nyní napadá, proč většina finančních poradců vás od pojištění státní nemocenské odrazuje?

Je to úplně jednoduché…

Někteří poradci upřednostňují jenom soukromé životní pojištění, protože z pojištění státní nemocenské nic nemají, ale když vám pojistí nemocenskou v soukromém životním pojištění, tak ano.

Takže si určitě o to řekněte, anebo nejlépe se zeptejte „Proč to nedoporučují?“ a aspoň zjistíte, zda když už něco poradce radí nebo od čeho odrazuje, tak „PROČ“ a zda tomu vůbec rozumí a má o tom dostatečné informace.

Já jsem před pár lety o tom také nevěděla, ale než jsem dala doporučení, tak jsem si o tom získala a ověřila co nejvíce informací a pak jsem klientovi řekla nejen výhody, ale i nevýhody obou variant.

Ve většině případů nad tím čím dál více OSVČ přemýšlí. Většina po zkušenosti s nemocenskou na vlastní kůži a jak to finančně zabolí ihned poté řeší a platí si státní nemocenskou a ocení, že prevence je příjemnější než chvíle, když už nemoc nebo úraz přišel.

Ono hodně dnešních OSVČ moc neřeší svoje příjmy a výdaje nebo teda příjmy ano, ale výdaje řeší nahodile a tak když nastane takový nečekaný problém a ještě není ani státní nemocenská, ani soukromé životní pojištění, tak OSVČ od nikoho nedostane nic, ale závazky, půjčky, úvěry, klasické platby jako nájem, jídlo atd., to všechno běží dále a někdo to musí zaplatit.

Ale co když, jak to je často známé, že rezervy žádné nejsou?

PPP

No, nechci vás strašit a hlavně já jsem tu od té prevence, tak jelikož vy už tu informaci máte, tak se můžete zodpovědně a svobodně rozhodnout.

Ale hlavně to neodkládejte a podívejte se, jak to máte zajištěné. Anebo si myslíte, že pojištění nemocenské je zbytečné a vám se nemůže v životě ani podnikání nic stát?

Neříká se asi jen tak náhodou, že „neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. Když budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte a klidně se na nás obraťte >>>…rádi vám poradíme.

Inspiruje „TY“, kteří jsou zodpovědní vůči sobě i své rodině a chtějí mít celkový přehled a pořádek ve svých financích.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako manažerka obchodní skupiny zjistila, že pokud se klienti nezačnou sami aktivně starat o své finance a nebudou mít svého poradce, tak můžou dopadnout stejně, jako ti, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Čím déle to bude trvat, tím horší to může být.

Proto se rozhodla přidat ruku k dílu a s manželem Andrzejem založila projekt www.financesusmevem.cz, kde vzdělává a sdílí své zkušenosti z praxe, které jsou už od roku 2008. Ukazuje způsoby, jak jednoduše a zároveň efektivně pečovat o své finance.

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>
  • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  • REFERENCE

    Doposud jsem neměla příliš dobré zkušenosti s finančními poradci, při setkání s nimi jsem si připadala trapně a často vystupovali spíše jako podomní obchodníci, kteří přišli prodat své zboží. Eliška se „stará“ o mé smlouvy a finance už přes 5 let a setkání s ní jsou vždy příjemná. Je profesionální, ve světě finančních produktů má opravdu velký přehled a dokáže vždycky najít optimální řešení pro konkrétního člověka. Jde vidět, že jí jde v prvé řadě o spokojenost svých klientů a po schůzce s ní rozhodně nemám pocit, že jsem zase šla do něčeho, co jsem vlastně ani nechtěla. Pro mě samá pozitiva a můžu jen doporučit i ostatním.

    Mgr.Daniela Hodurová, psycholog