"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Jsem nebo budu OSVČ…mám si platit státní nemocenskou?

„Jsem OSVČ a platit si STÁTNÍ NEMOCENSKOU je BLBOST“.
Jste si tím jistí?

Máte o tom dostatek informací?
Kde jste si danou informaci ověřili?

Až si pustíte video-ebook anebo si pod ním přečtete informace formou článku, tak malé upozornění:

↓   ↓   ↓

Přidání informací, které jsme na základě vašich otázek doplnili >>>
…rolujte úplně dolů a na konci článku je velkým červeným písmem název: DŮLEŽITÉ DOPLNĚNÍ… 

Pokud patříte do skupiny OSVČ, tak určitě zbystřete a nenechejte si ujít tyto zásadní informace. Prozradím vám pár rad a tipů, abyste ušetřili peníze do vaší peněženky a hlavně ochránili sebe a svou rodinu proti zbytečně nepříjemným situacím.

Anebo pokud přemýšlíte, že byste chtěli začít podnikat, tak tyto informace jsou pro vás určitě velice důležité. Na úřadech vám totiž většinou řeknou jenom věci, které musíte zařídit, platit, vyřídit, ale málokdo vám řekne doporučení pro vaši ochranu a prevenci.

A upřímně…i někteří finanční poradci toto podceňují.

Státní nemocenská má i své výhody a dosti zajímavé ušetření vašich peněz při nahodilé situaci jako může být nemocenská, ať už z důvodu nemoci nebo úrazu.

Dneska čím dál více přibývá ve spoustě oborů pracovních příležitosti, kdy můžete pracovat pro firmu na živnostenský list, takže jako OSVČ. Co se týče případné nemocenské, tak tu si musí řešit OSVČ sami, protože firma jim nic nedá. Oproti tomu oficiální zaměstnanci ve firmách mají tu možnost, že nemocenskou jim řeší jejich zaměstnavatelé.

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost právě pro ty OSVČ, kteří pracují na živnostenský list.

KDYŽ SI PLATÍTE STÁTNÍ NEMOCENSKOU A PŮJDETE NA NI,
TAK NEMUSÍTE PLATIT PLATBY NEBO ZÁLOHY
NA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ,

…COŽ JE MINIMÁLNĚ 3.795,- KČ MĚSÍČNĚ A VÍCE (pro rok 2016).

Když si platíte státní nemocenskou, tak víte, že když byste na ni šli, nemusíte v této době platit platby na sociální a zdravotní pojištění.

Ale když si neplatíte státní nemocenskou, tak i když budete na nemocenské a třeba i nebudete vydělávat žádné peníze, tak přesto platby na sociální a zdravotní musíte platit každý měsíc.

Je to minimálně cca okolo 4.000,- Kč měsíčně, tak nevím, když budu marodit, nebudu mít žádné nebo malé příjmy, zda chci ještě platit zbytečně navíc každý měsíc okolo 4.000,- Kč…hm?

NA KOLIK KORUN MĚSÍČNĚ VÁS VYJDE STÁTNÍ NEMOCENSKÁ ?

32

Příklad jednoho OSVČ, který je na hlavní činnost a pro rok 2016 posílal minimální zálohy na sociální pojištění, což je 1.972,- Kč měsíčně. V jeho případě ho stojí státní nemocenská ve výši 148,- Kč měsíčně a dostal by od 15. dne nemocenskou ve výši 115,- Kč na každý den.

Pokud chcete zjistit přesně, na kolik to vyjde vás, tak si jednoduše zavolejte nebo osobně zajděte na Českou zprávu sociálního zabezpečení ve vašem okolí (www.cssz.cz).

Otazník

VÝPOČET PŘÍKLADU:
Marodili byste třeba půl roku.
ZAPLATÍTE za něj cca 148,- Kč x 6 měsíců = 888,- Kč.
DOSTANETE cca za půl roku 19.000,- Kč.
UŠETŘÍTE za sociální + zdravotní pojištění, což je 1.972,- Kč + 1.823,- Kč = 3.795,- Kč x 6 měsíců = 22.770,- Kč.
(orientační příklad pro rok 2016 – klient s minimálními zálohami)

VÝHODY OPROTI SOUKROMÉMU ŽIVOTNÍMU POJIŠTĚNÍ.

32Když máte ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY, tak tam nejsou výluky. V soukromém životním pojištění už vstupují do hry výluky, omezení, cenové přirážky, odmítnutí přijmout do pojištění atd.

Třeba velice časté je omezení nebo úplné vyloučení u rizikového těhotenství, léčení s bolestmi zad a páteře, psychické potíže atd.

Takže často je šokující, třeba podnikající maminky, když plánují otěhotnět, tak jsou dosti rozčarované, když zjistí, že musí jít třeba na rizikové těhotenství a od soukromé životní pojišťovny nic nedostanou. Pokud si neplatily státní nemocenskou, takže zálohy musí platit dál, ale nic od nikoho nedostanou a ještě ani nemohou vydělávat. Takže zůstávají jenom náklady, spousta plateb, složenek atd.

Nejsou tam RIZIKOVÉ SKUPINY, což v praxi znamená, že se neřeší, zda jste profesí třeba obchodní zástupce nebo řemeslník, protože v soukromém životním pojištění se toto rozděluje do rizikových skupin a odvíjí se od toho i cena.

Například administrativní profese jsou daleko levnější než manuálně zaměřené profese a pojišťovny to často mají odlišně zařazené.

Takže je i důležité, u které pojišťovny máte nebo si sjednáte soukromé životní pojištění. Určitě si to překontrolujte a srovnejte…pokud si s tím nevíte rady, neváhejte a obraťte se na mě, ráda vám poradímVÍCE SI PŘEČTĚTE TADY >>>.

Neřeší se váš VĚK, takže cena u starších je stejná jako u mladších. V soukromém životním pojištění věk zásadně ovlivňuje cenu pojištění. Čím starší, tím dražší pojištění.

Samozřejmě ano, nechci tady říct, že je dobré si platit státní nemocenskou a pak už nemusíte mít soukromé životní pojištění…to ne. Soukromé životní pojištění je základ pro každého a to nejen pro ty, kteří podnikají.

Měl by to být základní stavební = „finanční“ kámen každého z nás. Protože když se cokoliv pokazí kolem vás, vždycky se to dá nějak vyřešit, ale když se pokazí vaše zdraví, je to obrovský zásah do vaší peněženky, ale i peněz celé vaší rodiny.

Proto mé doporučení je to mít zkombinované obojí dohromady, mít jak státní nemocenskou, tak i soukromé životní pojištění.

Nejednou to ocenili živnostníci, kteří bez informací si také mysleli, že je to zbytečné, ale ve chvíli, kdy se jich to týkalo a zažili to na vlastní kůži, tak mi dokonce i někteří zavolali a osobně poděkovali za tak skvělou radu a ochranu finančního klidu v chodu celé rodiny.

NEVÝHODY OPROTI SOUKROMÉMU ŽIVOTNÍMU POJIŠTĚNÍ

32

Státní nemocenská je přesně vypočtená podle výše vaší platby sociálního pojištění, takže byste museli platit hodně velkou sumu peněz měsíčně, aby vám to pokrylo výdaje, které byste potřebovali v době nemocenské. Kdežto soukromé životní pojištění se může do určité částky dát vyšší  i přesto, že příjmy nejsou ve skutečnosti dostačující.

Soukromé životní pojištění umožňuje široký výběr z rizik, které byste v průběhu života mohli potřebovat, což státní nemocenská neumožňuje.

Jsou to například situace, kdy potřebujete zajistit nejen sebe, ale i svou rodinu v případě, že máte hypotéku nebo nějaké půjčky. Nebo v případě, že je třeba vaše manželka na mateřské dovolené, a co kdyby se stalo, že byste marodili a neměl by kdo živit celou rodinu, nedej bože by se stalo to nejhorší atd.

Takže pokud nemáte soukromé životní pojištění a je jedno zda podnikáte nebo ne, nepodceňujte jeho nepostradatelnou roli.

ZÁVĚREM VÁS CHCI UPOZORNIT NA DŮLEŽITOU VĚC.

32

Možná vás nyní napadá, proč většina finančních poradců vás od pojištění státní nemocenské odrazuje?

Je to úplně jednoduché…

Někteří poradci upřednostňují jenom soukromé životní pojištění, protože z pojištění státní nemocenské nic nemají, ale když vám pojistí nemocenskou v soukromém životním pojištění, tak ano.

Takže si určitě o to řekněte, anebo nejlépe se zeptejte „Proč to nedoporučují?“ a aspoň zjistíte, zda když už něco poradce radí nebo od čeho odrazuje, tak „PROČ“ a zda tomu vůbec rozumí a má o tom dostatečné informace.

Já jsem před pár lety o tom také nevěděla, ale než jsem dala doporučení, tak jsem si o tom získala a ověřila co nejvíce informací a pak jsem klientovi řekla nejen výhody, ale i nevýhody obou variant.

Ve většině případů nad tím čím dál více OSVČ přemýšlí. Většina po zkušenosti s nemocenskou na vlastní kůži a jak to finančně zabolí ihned poté řeší a platí si státní nemocenskou a ocení, že prevence je příjemnější než chvíle, když už nemoc nebo úraz přišel.

Ono hodně dnešních OSVČ moc neřeší svoje příjmy a výdaje nebo teda příjmy ano, ale výdaje řeší nahodile a tak když nastane takový nečekaný problém a ještě není ani státní nemocenská, ani soukromé životní pojištění, tak OSVČ od nikoho nedostane nic, ale závazky, půjčky, úvěry, klasické platby jako nájem, jídlo atd. to všechno běží dále a někdo to musí zaplatit.

Ale co když, jak to je často známé, že rezervy žádné nejsou?

PPP

No, nechci vás strašit a hlavně já jsem tu od té prevence, tak jelikož vy už tu informaci máte, tak se můžete zodpovědně a svobodně rozhodnout.

Ale hlavně to neodkládejte a podívejte se, jak to máte zajištěné. Anebo si myslíte, že pojištění nemocenské je zbytečné a vám se nemůže v životě ani podnikání nic stát?

Neříká se asi jen tak náhodou, že „neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. Když budete potřebovat s čímkoliv poradit, neváhejte a klidně se na nás obraťte >>>…rádi vám poradíme.

DŮLEŽITÉ DOPLNĚNÍ:

POJIŠTĚNÍ vás chrání, když ho máte DŘÍVE,
než se něco stane.

KDYŽ už se něco STANE,
tak na sjednání POJIŠTĚNÍ je pozdě.

Jelikož téma zaujalo a přišlo nám více dotazů a bližších konkrétních otázek k tomuto tématu, tak na doplnění přidávám jedno důležité upozornění, které nesmíte opomenout:

Abyste mohli čerpat státní nemocenskou, musíte si začít platit státní nemocenskou ještě ve chvíli, kdy jste zdraví, ne když už jste nemocní. Ano, můžete si začít platit v době, kdy už budete nemocní, ale na tuto nemoc už by vám v tu chvíli neplnili, i kdybyste na chvilku přerušili neschopenku, abyste mohli čerpat státní nemocenskou. 

Pokud nebudete vyléčeni min. 3 měsíce v kuse z té dané nemoci, tak nemůžete čerpat dávky. A aby vám bylo plněno, musíte platit minimálně 3 měsíce, než byste chtěli čerpat a když už to bude později, musíte stále platit platby za státní nemocenskou.

Příklad paní, která nedostala plnění: Paní Simona je OSVČ a onemocněla, tak si začala platit státní dobrovolnou nemocenskou. Nemoc se jí zlepšila, ale stále brala léky, takže nemoc trvala, ale nevyléčila se. Po pár měsících se ale nemoc zhoršila a lékař doporučil paní Simoně jít na nemocenskou. Paní Simona si myslela, že dostane dávky z dobrovolné státní nemocenské, ale jelikož nemoc se nikdy nevyléčila a platby na státní dobrovolnou nemocenskou začala platit až ve chvíli, kdy už byla nemocná, tak bohužel nic nedostane.

Ano, kdyby to bylo na jinou nemoc nesouvisející s touto nebo by se jí stal nějaký vážný úraz, tak by jí bylo plněno, ale v této situaci ne.

Přirovnala bych to třeba k tomu, že byste nabourali auto a po nehodě byste si sjednali havarijní pojištění, ze kterého byste si chtěli nechat škodu zaplatit. To prostě nejde. To, že by to byl pojistný podvod, k tomu se raději vůbec nechci vyjadřovat, ale proto nezapomínejte, že je lepší neustále myslet na prevenci a neříká se jen tak náhodou, že „být připraven je lepší, než být překvapen“. 

Eliška Macurová

Chce inspirovat všechny „TY“, kteří se zajímají o své peníze a chtějí mít svůj rozpočet pod kontrolou.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako finanční poradce a poté manažerka obchodní skupiny zjistila, že finanční vyváženost a spokojenost nezačíná pojištěním a spořením, ale zodpovědnou péči o svůj domácí rozpočet a aktivním přemýšlením o financích.

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>

Osobní a pracovní zkušenosti s financemi se staly její každodenní radostí, zábavou a nekonečnou motivací k plnění nejen vlastních snů, ale i přání a potřeb klientů v České republice a na Slovensku.

Proto společně s manželem napsala eBook „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“. Své zkušenosti předává klientům ve svém vzdělávacím projektu www.financesusmevem.cz

Elišce můžete napsat na eliska@financesusmevem.cz

Přidejte se ke skupině na facebooku

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu