"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Pojištění je los, na který nikdo nechce vyhrát

Srovnávat POJIŠTĚNÍ s LOSEM?

pojisteni_je_los__na_ktery_nikdo_nechce_vyhrat

Příběh jednoho „nešťastlivce“, který si ten los NEKOUPIL a DOSTAL krutou LEKCI od ŽIVOTA.

Jeden známý, kterého pro tento příběh nazvu Michal, byl velice šťastný a veselý člověk, který žil jak se říká „ze dne na den“ a žil kouzlem každého přicházejícího okamžiku. Sportovec vyhledávající zážitky, skvělý otec, který každou chvilku trávil se svou rodinou, ať už na horách nebo doma.

Bohužel jednoho dne se Michalovi převrátil život úplně „vzhůru nohama“. Během jednoho nečekaného okamžiku přišel o milující ženu a zůstaly mu dvě malé děti ve věku 5 a 7 let, hypotéka na 3.000.000 Kč a v tu chvíli Michalovi začala noční můra…

Nebudu se tady rozepisovat o celé této smutné situaci, ale proč to tady píšu…z jediného důvodu…zamysleme se někdy na pár let dopředu, řekněme si zodpovědně všechny možné situace, které můžou nastat a zda jsme na ně připraveni aspoň po té finanční stránce.

Protože právě v těchto situacích je člověk tak zarmoucený a tak utrápený, že nemá chuť cokoli dělat, netuší, co vůbec bude dělat, jak bude dál žít, není schopen nějakou dobu řešit běžné věci…jenže je to kruté, ale MUSÍ!!! A když ještě zjistí až v té chvíli, že to jak časově – s dětmi, tak finančně – hypotéka a děti, nemůže zvládnout?

Přišel o dům, musel se stěhovat do menšího bytu, změnit práci. Ale hlavně, změnil pohled na některé věci… že ano, je třeba život žít a užívat, ale i být zodpovědný vůči sobě samému a hlavně vůči své rodině…

Začal se zabývat svými příjmy a výdaji a hledal možnosti, jak mít větší přehled o tom, kam každá koruna jde. Jednotlivé kroky najdete v eBooku Jak pečovat o své finance v 7 krocích ZDE. Musel nad tím daleko více přemýšlet a zvažovat své finanční výdaje než před tím.

Životní pojištění je v tomto velice důležitým pojistným produktem, který je často opomíjen nebo využíván pouze částečně. Důvody jsou různé, pro někoho je drahé, pro někoho stačí založit až ve starším věku nebo pro hodně lidí stačí jen „úrazové pojištění“ a určitě spoustu jiných názorů.

Myslím si, že zakopaný pes je v tom, že většina z nás si neuvědomuje důležitost a důsledky nemít kvalitní životní pojištění. Často to může být díky neúplnému vysvětlení všech rizik a málo informacím o jeho pomoci v nepříjemných situacích.

Někteří lidé mají dostatek finančních prostředků, které by v pohodě pokryly jejich životní náklady pro případ, že by se jim něco stalo a to nejen na pár měsíců, ale i na několik let. V takovém to případě pojištění není až tak nutné, protože mají dostatek peněz na veškerá rizika.

Většinou však z praxe vím, že i přesto tito lidé různá pojištění mají, protože je jim škoda vlastních peněz, když by jim to mohla pojišťovna zaplatit a raději si platí pojištění.

Pojištění je los, na který nechci vyhrát

Životní pojištění by mělo v první řadě kompenzovat výpadek příjmu ať z důvodu nemoci nebo úrazu. Nicméně v naší republice stále spousta lidí zastává názor „když už si tu pojistku platím, tak ať z ní něco mám“. Takže pořád ještě hodně lidí požaduje pojištění drobných úrazů a s kde jakým „škrábancem“ běží na pojišťovnu. Přitom právě tohle riziko drobných úrazů v pojištění stojí spoustu peněz a upřímně..pokud to v pojistce nebudeme mít, tak se vlastně nic nestane. Je to v podstatě takové bolestné, ale upřímně, nic zásadního to neřeší.

Na druhou stranu se ještě celkem často podceňuje rizika, jako jsou pojištění invalidity nebo třeba vážné choroby. Pokud by se něco takového stalo a my bychom to neměli pojištěné, tak to může mít katastrofální následky. Jsou to rizika, která ovlivní život buďto dlouhodobě, na několik let nebo již napořád.

Když se totiž stane člověk invalidním, tak nejenom, že dramaticky klesne příjem, protože invalidní důchody jsou jen několik tisíc korun měsíčně, ale ve většině případů se zvednou náklady na život. Je zapotřebí různých zdravotních pomůcek, úprava bytu, plošina pro invalidní vozík nebo třeba zaplatit ošetřovatelku k nemocnému atd.

Na co se pojištění nevztahuje

Velice důležitým kritériem pro výběr životní pojistky jsou určitě výluky – tedy, na co se dané pojištění nevztahuje. Před podpisem smlouvy se doporučuji s těmito výlukami seznámit. Vypsané jsou v pojistných podmínkách, což je nedílnou součástí každé pojistné smlouvy. Ne vždy platí, že levnější je lepší, někdy může mít nízká cena pojistky za následek velké množství výluk.

Zvláště pak, máte-li již nějaké zdravotní problémy před podpisem smlouvy, tak se určitě o tyto výluky z pojištění podrobně zajímejte. Určitě se nevyplácí lhát nebo zatajovat nějaké zdravotní problémy při sjednávání pojištění. Pokud by se Vám totiž stal v době pojištění nějaký úraz nebo nemoc a pojišťovna by zjistila, že jste se s tím již v minulosti léčili, ale neuvedli jste to ve zdravotním dotazníku, tak by Vám nemusela vyplatit požadované peníze.

Jak se pojistit, když mám úvěr?

Když si vybírám životní pojištění, tak mě zajímá, na jaká rizika mě zajistí. Záleží rovněž na tom, jestli mám nějaké úvěry, hypotéku, leasing na auto atd. Pokud ano, tak bych to měl do pojistky zahrnout.  Jelikož se každým rokem snižuje částka, kterou dlužím bance nebo úvěrové společnosti, tak si právě zajištění této půjčky můžu nastavit s klesající pojistnou částkou.

Můžeme si to ukázat na příkladu hypotéky. Představme si, že máme hypotéku ve výši 1 milion korun na dobu 20 let. Má tedy smysl nastavit pojistné částky, které budou každým rokem klesat a po dvaceti letech tato pojistná rizika zaniknou.

V případě hypotéky by mělo být sjednáno především pojištění smrti z jakýchkoliv příčin, invalidita a nejlépe všechny 3 stupně a pojištění pracovní neschopnosti.

Koho z členů rodiny pojistit?

Pojištění by mělo kompenzovat výpadek příjmu, to znamená, že v první řadě by měli být pojištěni ti členové domácnosti, kteří vydělávají peníze. Často se mi stává, že si rodiče pojišťují svoje děti, kdyby se jim stal nějaký úraz, ale na sebe jako „rodiče“ vůbec nemyslí. Neuvědomují si kolikrát, že když si dítě něco poraní, tak je sice fajn dostat od pojišťovny peníze, ale většinou to nemá vliv na domácí rozpočet. Na druhou stranu se opomíjí pojištění rodičů, tedy těch, kteří vydělávají. Většinou to bývá z důvodu ceny pojištění, kdy se snižují pojistné částky u rodičů a ne u dětí. Tím se samozřejmě snižuje kvalita pojištění, a pokud by došlo k onemocnění nebo úrazu, tak peníze od pojišťovny nemusejí zcela stačit na rodinné výdaje.

Závěrem bych chtěl říct, že pokud si chci sjednat životní pojištění nebo jakékoliv jiné pojištění, tak bych se měl o parametry tohoto produktu zajímat já sám a nejenom spoléhat na rady druhých. Za prvé, sám nejlépe znám svoji životní situaci a za druhé, já jsem zodpovědný za to, co si sjednám a jak si to sjednám!

Velice doporučuji si rovněž přečíst článek „Nemohu si dovolit jít na nemocenskou“ ZDE, kde jsou popsány příběhy několika lidí, jak jim jejich zdravotní problémy ovlivnily a radikálně zkomplikovaly život.

Andrzej Macura

Jeho snahou je motivovat „TY“, kteří chtějí mít přehled ve svých osobních a rodinných financích a chtějí vzít svůj život zodpovědně do svých rukou.

Pracoval ve velké makléřské firmě jako finanční poradce, vedl a učil obchodníky v praxi a zjistil, že jeho srdeční záležitostí je kvalitní servis pro klienty.

Více se o Andrzejovi a jeho příběhu dozvíte zde >>

Opustil svět makléřské firmy a společně s manželkou se věnuje individuálnímu finančnímu poradenství a vzdělávání ve společném projektu www.financesusmevem.cz. Pomáhá lidem nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Společně s manželkou je autorem eBooku „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“.

Andrzejovi můžete napsat na andrzej@financesusmevem.cz

Staňte se součástí facebookové skupiny

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu