"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

PORADNA

 • Jak mám pojišťovně nahlásit úraz a co k tomu budu potřebovat?
  Pokud máte svého finančního poradce, tak doporučuji se na něj obrátit a ten už Vám poradí, jak postupovat. Pokud poradce nemáte, nebo si to chcete řešit sami, tak je důležité vědět, že některé pojišťovny požadují, aby se jim oznámil úraz co nejdříve potom, kdy nastal. Když si nejste jistí, jak je to u Vaší pojišťovny, tak doporučuji si zavolat na jejich infolinku a zeptat se, jakým způsobem pojistnou událost nahlásit. Můžete se rovněž podívat na internetové stránky Vaší pojišťovny, hledejte záložku „Hlášení pojistné události“ nebo něco podobného. Tam se dozvíte vše potřebné a budete mít jistotu, že neuděláte chybu. Uschovejte si veškerou lékařskou dokumentaci, kterou k danému úrazu máte.
 • Když už nechci nějakou svoji pojistku mít, tak stačí ji nezaplatit a ona se ukončí a vše bude vyřešeno?
  Pokud už nějakou pojistku nechcete mít, tak nestačí ji nezaplatit. Pojišťovna bude totiž tuto smlouvu ještě několik měsíců udržovat a pak bude po Vás peníze za tyto měsíce požadovat. Je třeba podat výpověď pojistné smlouvy, poté poběží 6-týdenní výpovědní lhůta. V případě pojištění bydlení, aut, odpovědnosti se zpravidla dá vypovědět tyto smlouvy k výročí počátku s tím, že opět musíte dodržet 6-týdenní výpovědní lhůtu. V případě, že jste si čerstvě sjednali smlouvu a z nějakého důvodu ji následně nechcete, tak máte možnost ji vypovědět do 2 měsíců od založení. Je potřeba znát konkrétně o jakou pojistnou smlouvu se jedná.
 • Rada by som sa poradila ohlasom svojho zdravotného poistenia - nechcem kapitálové, ale potrebujem dobrú poistku pre prípad mojej invalidity, resp. pobytu v nemocnici - a tu by ma zaujímalo, čo všetko je dobré mať v poistke poistené. Mám uzavreté takéto poistenie asi tri roky, ale nezdá sa mi to najvýhodnejšie. Mám 54 rokov, žijem na Slovensku.
  K Vašemu dotazu týkajícího se životního pojištění, zvláště pak pojištění invalidity a hospitalizace, Vám v první řadě doporučuji si o tomto přečíst na našich stránkách v sekci PRODUKTY - záložka Životní a úrazové pojištění a tam, když budete rolovat dolů, tak tam to je nebo si můžete zkopírovat a použít přímo tento odkaz: http://financesusmevem.cz/zivotni-a-urazove-pojisteni To je, co se týče nějakého obecného návodu. V konkrétním případě záleží na profesi, kterou vykonáváte, finanční rezervě, jakou máte atd. Od toho se pak odvíjí nastavení pojistných částek těchto rizik. Dále pak záleží na tom, jaké výluky má ta či ona pojišťovna, to znamená, za jakých okolností pojišťovna NE vyplácí peníze. Tyto výluky se dají najít v pojistných podmínkách. Velice důležitým faktorem je, na které stupně invalidity se pojištění vztahuje a jestli je to jenom úrazem nebo úrazem i nemocí. V České republice jsou tři stupně invalidity, které záleží podle toho, o kolik procent se člověku snížila schopnost vykonávat povolání a tyto stupně určuje Česká správa sociálního zabezpečení (podrobněji je rozepsáno riziko invalidity v odkazu na našich stránkách - PRODUKTY- ŽIVOTNÍ A ÚRAZOVÉ POJIŠTĚNÍ). V neposlední řadě je určitě pro každého důležité, kolik to celé stojí peněz:-).
 • Zjistil jsem, že mi před měsícem skončilo povinné ručení na auto. Mohu si novou pojistku sjednat zpětně?
  Pojištění si zpětně nemůžete sjednat. Nejdříve, kdy může být nová smlouva účinná, je v den podpisu. Co nejdříve si novou smlouvu sjednejte, protože za dobu kdy je vozidlo nepojištěno, Vám naskakují penále ve výši 20 – 300 Kč denně podle druhu vozidla (motocykl, osobní, nákladní automobil atd.). Rovněž se vystavujete velkému riziku, protože kdybyste s takto nepojištěným vozidlem způsobil někomu jinému újmu na zdraví nebo škodu na majetku, tak to budete muset zaplatit Vy a škody se mohou vyšplhat do statisíců i milionů korun. Takže na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte finančního poradce a sjednejte si nové pojištění. Rovněž Vám doporučuji si přečíst článek o tom, jak je důležité mít dobře nastaveno povinné ručení a s jakými limity plnění na http://www.financesusmevem.cz/clanky/item/povinne-ruceni-me-zadluzilo-na-cely-zivot
 • Po zaplacení všech mých výdajů mi každý měsíc zůstane cca 2 tisíce Kč. Kde byste mi je doporučili zhodnocovat?
  Před tím, než si vyberete nějaký způsob zhodnocení Vašich peněz, bych Vám doporučil si přečíst článek „Chci spořit, ale nevím jak“, který naleznete na: http://financesusmevem.cz/clanky/item/jak-sporit a pak možnosti, které by se daly využít, na: http://www.financesusmevem.cz/sporeni. Určitě je dobré probrat s finančním poradcem možnosti, zda peníze rozdělit do více finančních nástrojů nebo investovat do jednoho finančního nástroje, je to velice individuální. Záleží hlavně na Vás a Vašich požadavcích a podle toho vybrat nejvhodnější variantu.
 • Co je v dnešní době takové nejvýhodnější spoření? Hlavně, aby to bylo jisté a pokud možno garantováno státem. Navíc, aby to mělo dobré zhodnocení a dalo se z toho kdykoliv vybírat?
  V tomto narážíme na problém. Skloubit tyto požadavky tak, abych měl garanci, že ani o část svých peněz nemohu přijít, měl vysoké procento zhodnocení a současně měl své peníze rychle dostupné, je nereálné. Musím se prostě rozhodnout, čemu dám přednost a co naopak upozadím. Pro více informací, o co se zajímat před výběrem vhodného spoření, si doporučuji přečíst odkaz na našich internetových stránkách: http://financesusmevem.cz/sporeni
 • Bydlím v družstevním bytě a dělala jsem si za svoje peníze nové plovoucí podlahy, kuchyňskou linku, sádrokartonové stropy, vestavné skříně a celý byt jsem vymalovala. Můžu si tyto věci nějak pojistit?
  Ano, můžete si to připojistit jako stavební součástí v rámci pojištění domácnosti. Některé pojišťovny už mají automaticky v rámci pojištění domácnosti, tedy v ceně, určité limity na tyto stavební součástí (např. 50 tisíc nebo třeba 20% z pojistné částky domácnosti atd.). Pokud chcete tyto stavební součástí pojistit na vyšší limity, tak si je za příplatek navýšíte.