"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

PRŮVODCE ŽIVOTEM - DÍTĚ

dite„Naši miláčci, naše děti.“ Většina rodičů se shoduje na tom, že vůbec netušili, jak se jejich život změní po příchodu roztomilého potomkaCo se týče té krásné skutečnosti z naplnění a zpestření života, díky prožitým chvilkám s nimi, které jsou k nezaplacení… ano.

Druhá strana nevyjímaje, je provozní stránka dítěte. Záměrně to píšu trochu s lehkou nadsázkou, ale stát to něco bude a hlavně pravidelně. Když ještě upřesním, že je to závazek na nějakých min. 20 let, tak se asi moc nepletu, i když jsem možná ještě hodně ubrala, oproti dnešní realitě.

I samotné děti by si měly postupně uvědomovat hodnotu peněz. Proto byste je měli díky kapesnému učit hospodařit s penězi. Stačí začít na částce několika desetikorun týdně, postupně přejděte na měsíční částku, protože pak to dítě se učí rozložit si tu částku na celý měsíc a také se učí správně investovat a vnímat hodnotu.

Děti se samozřejmě začínají srovnávat se svými vrstevníky, kamarády, oblíbenými vzory z televize atd. Všímají si, co nosí oblečeného, jaké mají hračky, kde jezdí na dovolené atd. A samozřejmě každý rodič chce dopřát svým dětem to nejlepšíSkutečnost je ale taková, že být v dnešní době „IN“ a ne „OUT“ může rodičům udělat v peněžence pěkný průvan. Za jakoukoliv značku se dneska platí.

Často slýchávám z úst rodičů „Malé děti, malé starosti, velké děti velké starosti“. Myslím si, že to neoddělitelně souvisí i s tou finanční stránkou.              

 


i-investiceInvestice

Jak jsou děti větší, přichází daleko více příležitostí, zapojují se do více aktivit, přichází nové koníčky a zábava a neodvratně to souvisí i s tím, že to bude něco stát.

Hlavní investicí u dětí je VZDĚLÁNÍ.

Většina rodičů zaměřuje svou pozornost na kvalitu vzdělání svých dětí a následné uplatnění v životě. A s tím souvisí nejen výběr školy, ale i mimoškolních aktivit, které můžou podnítit, motivovat a zaměřit pozornost na správný směr ke svému celoživotnímu uplatnění, práci.

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda se vůbec dá přepočítat na peníze, kolik budeme potřebovat financí na kvalitní vzdělání a tím pádem kolik stojí kvalitní život našich dětí?

Ano, někdo může namítat, jak vůbec můžeme přepočítávat životy našich dětí na peníze? Je to možná pro někoho nepředstavitelné, ale to je realita. Většina lidí do této skutečnosti spadne až v roli rodiče, a pak samozřejmě je složitější plánovat, když už se má plán realizovat.

O tom, kolik může stát studium Vašeho dítěte na vysoké škole si můžete přečíst článek ZDE.

Jen taková lehká rekapitulace života našeho dítěte:

  • pořizovací náklady (kočárek, pomůcky, pleny, oblečení, strava, hračky, drogerie…)
  • školka - státní nebo soukromá? (školné, strava, oblečení, kroužky, výcviky-např.plavecký…)
  • základní škola – státní nebo soukromá? (školné, strava, jízdné, oblečení, pomůcky-knihy+sešity+psací pomůcky, vybavení školáka-aktovka+pouzdro+vybavení+pomůcky, pobyty, exkurze, výcviky-např.plavecký, umělecké školy se specifickým zaměřením, jazykové kurzy, výtvarné kroužky, sportovní střediska, výlety a jiné kurzy…)
  • střední škola - státní nebo soukromá? (školné, internát-bydlení+strava+kapesné, jízdné, oblečení, pomůcky-knihy+sešity+psací pomůcky, pobyty, exkurze, výcviky-např.plavecký, umělecké školy se specifickým zaměřením, jazykové kurzy, výtvarné kroužky, sportovní střediska a jiné kurzy, výlety…)

Průměrně podle statistiky vyjde jedno dítě na cca min. 500.000 Kč, ale může se podle vyšších požadavků částka vyšplhat přes 1.000.000 Kč a více.

A pak se snad už náš „miláček“- naše dítě osamostatní, najde perspektivní práci a převezme roli dospělé, samostatné a zodpovědné osoby. Nasměruje si svůj život podle sebe a převzaté role v dětství zase předá dál svým dětem.

Ke spoření bychom měli tedy využívat produkty spíše s horizontem 5 - 15 let, podle toho kolik času zbývá do které školy. Vysoká škola je potom nákladově nejdražší, ale většina studentů už má nějakou brigádu a částečně si svůj studentský život financuje sama.

Základní produkty, které lze využít ke spoření je spořící účet, stavební spoření, termínovaný vklad, případně krátkodobější investice. Nepouštěla bych se do investic, které jsou na 20 a více let, protože pokud je to na vzdělání, tak tyto peníze děti potřebují zhruba do svých 24 let. Pokud už však přemýšlíte, co jim dáte dále do života, tak pak ano, mohou to být delší investice, ale v tom případě byste je měli rozdělit na ty „na vzdělání" a na ty „do života".

 


i-zajisteniZajištění

Děti nám začínají chodit a s tím začínají i trošku nepříjemné události jako jsou úrazy, nemoci atd. Tyto události nejsme schopni ovlivnit, jsme schopni ušetřit peníze na drahé léky a léčení dítěte a také dostat něco navíc, protože jako rodič musíte být s dítětem doma a v tom případě máte nižší mzdu.

Proto neváhejte, aby dítě mělo své úrazové pojištění. Pro děti je toto pojištění velice levné a můžeme ho pojistit na vysoké částky až do 26 let. Určitě by mělo mít pojištěno tyto rizika:

Denní odškodné za úraz - denní dávka, kterou dostanete při léčení úrazu - pokryje to poplatky za léčení, léky a také vaší sníženou mzdu, kdy musíte být s dítětem doma (více o tomto riziku

Trvalé následky úrazu - pokud se jedná o velice vážný úraz, který zanechá následky na celý život, tak se určitě hodí peníze na různé drahé procedury nebo přístroje, které pomáhají (více o tomto riziku

Hospitalizace - denní dávka za pobyt v nemocnici, u malých dětí je tato částka velice důležitá, protože pokryje náklady za pobyt rodiče, který jde do nemocnice s dítětem (více o tomto riziku)

Vážné onemocnění - v případě opravdu vážné nemoci je potřeba tisíce na léčbu, kterou byste si jinak nemohli třeba dovolit a díky tomuto připojištění bude vše jednodušší. (více o tomto riziku

 


i-dalsiDalší co je spojené s dětmi

Odpovědnost - Děti se svou velkou energií hned něco vymastí a mnohdy to mohou být obrovské škody buď na majetku nebo i na zdraví. Ať už je to rozbité okno nebo že na návštěvě u sousedů shodí počítač ze stolu, to jsou ty menší škody. Dítě svou neopatrností může způsobit dopravní nehodu třeba tím, že vběhne do vozovky pro míč a jedoucí auto se mu sice vyhne, ale vjede do druhého auta - pak škoda na zdraví a na majetku může být podstatně vyšší. Vše toto kryje pojištění odpovědnosti pro celou rodinu jen za pár stovek ročně. Chci vědět více...

Zdravotní pojištění - Zdravotní pojišťovny hodně přispívají na děti a na preventivní programy, využijte těchto bonusů. Chci vědět více...

Cestování - Nezapomeňte na cestovní pojištění do zahraničí. I jednoduché ošetření nebo jakákoliv lékařská péče vychází na tisíce korun. Chci vědět více...

 

ZJISTĚTE JEŠTĚ VÍCE V TOMTO EBOOKU ZDARMA

Zajímá Vás něco bližšího? Zeptejte se nás: