Špatné povinné ručení vás zadluží na celý život!

Je to vůbec možné?

1-13321058

Také patříte ke klientům, u nichž je hlavním kritériem při výběru povinného ručení cena? Pak Vám doporučuji si přečíst následující řádky a zapřemýšlet…

Velmi často se setkávám ve své praxi s tím, že klient vznese požadavek na sjednání povinného ručení s dovětkem „aby to stálo co nejméně“.

Povinné ručení za nás hradí škody jiným osobám, kterým způsobíme újmu na zdraví nebo na majetku a spousta lidí nevěnuje tomuto pojištění pozornost, protože většina z nás si myslí, že je to pojištění zákonem dané a tudíž jen pro poškozeného.

Ale co když se nakonec STANEME těmi POŠKOZENÝMI
nebo dokonce ZADLUŽENÝMI na celý život MY?

Možná jste si všimli, že povinné ručení se sjednává s nějakými limity plnění. Minimální zákonem dané jsou 35 milionů za škodu na zdraví nebo při usmrcení a 35 milionů za škodu na majetku.

Na první pohled se můžou zdát tyto limity jako dostačující a ve většině případů tomu tak skutečně je.

Může ale nastat situace, kdy by to nemuselo stačit?

Představte si, jedete autem a způsobíte nehodu, při které se vážně zraní 25-letý mladík. Je zapotřebí složitých operací, které stojí statisíce korun, následuje další léčba a rehabilitace. Takovéto úrazy zanechají většinou trvalé následky a mohou zanechat i psychické trauma. Díky tomu všemu se může zhoršit i společenské uplatnění poškozeného.

Aby toho nebylo málo, tak tento mladý muž vydělával před nehodou padesát tisíc korun měsíčně a díky autonehodě dostává pouze invalidní důchod ve výši několika tisíc korun. Jelikož do starobního důchodu by měl jít kolem svých sedmdesáti let, to znamená, že může po Vás chtít dorovnat příjem za zhruba 45 let.

Celou tuto situaci bude posuzovat soud a ten rozhodne, kolik peněz musíte zaplatit poškozenému. Naštěstí máte sjednáno povinné ručení, takže pojišťovna škodu za Vás zaplatí. Bude Vám ale v tomto případě stačit limit plnění 35 milionů?

Co když soud zohlední všechny faktory poškozeného a konečná škoda se vyšplhá až na 40 nebo třeba 80 miliónů korun? Pojišťovna zaplatí těch 35 miliónů, ale co ty zbývající? To už je bohužel na Vás. Pokud máte několik miliónů naspořeno, tak je to v pořádku. Ale nevím, zda jste na to připraveni nebo vůbec chcete někomu celý život platit? Já osobně si umím představit, jak bych naopak užil třeba ty milióny korun, kde bych je investoval, ale platit je někomu jinému? Ne!

Ano, může to být i méně a třeba to vyjde do těch 35 miliónů. Ale chcete riskovat život svůj a své rodiny k možnosti zadlužení a zásadní změny svého životního standardu po celý svůj život? Nebo jak se říká „stojí to za to“?

Přitom vyšší limity plnění jsou většinou jen o pár stovek korun za rok dražší a mě osobně to za ten klid rozhodně stojí.

Možná, že patříte mezi řidiče, kteří jezdí pouze „kolem komína“ a tudíž „Vám se nic takového nemůže stát“. Ovšem k vysoké škodě na majetku může dojít například, pokud zaviníte dopravní nehodu, jejíž součástí bude kamión přepravující drahý náklad, řetězová dopravní nehoda nebo ekologická škoda, při které částka velmi rychle narůstá do astronomických čísel.

U některých pojišťoven dostanete v rámci povinného ručení asistenční služby zdarma jako například odtah vozidla po nehodě nebo při poruše, oprava vozidla na místě poruchy, zaplacení nákladů na půjčení náhradního vozidla.

Osobně jsem využil odtah vozidla při poruše a mohu to jen doporučit, protože jsem se o nic nestaral, jenom jsem zavolal na asistenční linku pojišťovny a oni už vše zařídili za mne.

Takže přijela odtahová služba, zavezla mne a moje auto do servisu, ve kterém jsem platil pouze opravu. Celý odtah zaplatila pojišťovna, kdy cena odtahu se může pohybovat kolem 20-30 Kč za kilometr, nemluvě o tom, že s pokaženým autem se špatně jezdí.

Proto všem doporučuji se zajímat o výši svých limitů na povinném ručení a případné asistenční služby při sjednávání pojištění auta.

Pokud z nějakého důvodu nejste se svým pojištěním vozidla spokojeni, ať už s výši limitů nebo z důvodu poskytovaných služeb nebo třeba ceny pojištění, tak máte možnost nejpozději 2 měsíce před výročím Vaší smlouvy si nechat udělat nabídky i od jiných pojišťoven.

Inspiruje „TY“, kteří jsou zodpovědní vůči sobě i své rodině a chtějí mít celkový přehled a pořádek ve svých financích.

Po několikaleté praxi ve velké makléřské firmě jako manažerka obchodní skupiny zjistila, že pokud se klienti nezačnou sami aktivně starat o své finance a nebudou mít svého poradce, tak můžou dopadnout stejně, jako ti, kteří nechodí pravidelně k zubaři. Čím déle to bude trvat, tím horší to může být.

Proto se rozhodla přidat ruku k dílu a s manželem Andrzejem založila projekt www.financesusmevem.cz, kde vzdělává a sdílí své zkušenosti z praxe, které jsou už od roku 2008. Ukazuje způsoby, jak jednoduše a zároveň efektivně pečovat o své finance.

Více se o Elišce a jejím příběhu dozvíte zde >>
  • NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  • REFERENCE

    Doposud jsem neměla příliš dobré zkušenosti s finančními poradci, při setkání s nimi jsem si připadala trapně a často vystupovali spíše jako podomní obchodníci, kteří přišli prodat své zboží. Eliška se „stará“ o mé smlouvy a finance už přes 5 let a setkání s ní jsou vždy příjemná. Je profesionální, ve světě finančních produktů má opravdu velký přehled a dokáže vždycky najít optimální řešení pro konkrétního člověka. Jde vidět, že jí jde v prvé řadě o spokojenost svých klientů a po schůzce s ní rozhodně nemám pocit, že jsem zase šla do něčeho, co jsem vlastně ani nechtěla. Pro mě samá pozitiva a můžu jen doporučit i ostatním.

    Mgr.Daniela Hodurová, psycholog