"Inspirujte se k plnění vlastních snů
a pečujte o své finance s úsměvem."

Zmatky v životním pojištění

Co se děje?

Calculating numbers for income tax return with pen and calculator

Calculating numbers for income tax return with pen and calculator

Pozor, velice důležitá informace. Česká národní banka (ČNB), která vykonává dohled nad finančním trhem v České republice, znovu otevřela téma daňových odpočtů za životní pojištění a možnosti výběrů peněz ze smluv.

Koncem minulého roku posílaly pojišťovny svým klientům dopisy a dodatky s tím, že se musejí rozhodnout, jestli chtějí čerpat daňové odpočty anebo si chtějí zanechat možnost výběrů peněz ze svých pojistných smluv.

Pokud klient na tento dopis nereagoval…

…znamenalo to, že s dodatkem souhlasí a tudíž smlouva byla automaticky převedena do daňového režimu. Znamená to, že může čerpat daňové odpočty za životní pojištění a nemůže vybírat peníze z této smlouvy před 60. rokem věku. Jedná se o takzvaný „pasivní souhlas“. Naopak pokud si klient přál zachovat možnost výběrů peněz, musel to pojišťovně písemně a tedy aktivně oznámit.

Celý tento proces se České národní bance nezamlouvá, a tudíž chce, aby klient, ať už se rozhodne jakkoliv, musí toto své rozhodnutí pojišťovně písemně oznámit. Momentálně je situace taková, že některé pojišťovny se tomuto pokynu České národní banky podvolily a chtějí od klientů aktivní rozhodnutí, naopak některé jiné pojišťovny s vyjádřením ČNB nesouhlasí a berou, že pokud klient nijak nereagoval na dopis, tak že chce zachovat daňové odpočty.

POZOR – tato zmatená situace může nahrávat do karet „nepoctivým prodejcům“, kteří budou chtít tohoto zmatku využít ve svůj prospěch. Takže se může stát, že Vám nyní bude často někdo volat, ať už z finančních institucí či firem, pojišťoven a budou si chtít s Vámi sjednat schůzku. Můžou Vám tvrdit, že„Vaše pojišťovna je neprofesionální, když dělá takový zmatek, a že by bylo lepší Vaši smlouvu zrušit a založit si nové životní pojištění u jiné pojišťovny, kde to bude všechno v pořádku“ a spoustu různých polopravd, ale to není podstatou tohoto článku.

Tato situace není otázkou pouze jedné pojišťovny, ale napříč všemi pojišťovnami, takže to vůbec není důvod pro změnu pojišťovny!!! 

Doporučení pro Vás.
Položte si tyto otázky a pokuste se najít na ně odpovědi:

  • Chci uplatňovat daňové odpočty?
  • Jaké jsou výhody uplatnění daňových odpočtů, ale i nevýhody nejen dneska, ale i do budoucna?
  • O jakou částku peněz se v mém případě jedná? Je to pro mě výhodné, nebo není?
  • Spořím si peníze na životním pojištění nebo mám tam rizika, která jsou daňově odečitatelné? A kolik to je?
  • Budu chtít časem peníze, které tam spořím vybírat?

Pro lepší orientaci ke svému rozhodnutí se podívejte na přiloženou prezentaci přehledů dodatků, které chodily na konci roku 2014 a dodatků na začátku roku 2015 (přišly jen od některých pojišťoven). Většinou si můžete vybírat z 2 variant, a to, když nic neuděláte nebo když pošlete podepsaný dodatek zpátky na pojišťovnu.

Pro všechny na závěr dobrá zpráva. Pokud jste nyní zjistili, že jste se nerozhodli podle Vaší představy nebo jste pořádně nevěděli, co to pro Vás znamená, tak Vás uklidním, že se vůbec nic neděje. Vše jde dodatečně řešit a změnit, takže pokud si s tím nevíte rady, tak nejlépe uděláte, když si zavoláte přímo do Vaší pojišťovny, kde máte životní pojištění a oni Vám řeknou, co je třeba udělat.
Nebo se obraťte na svého finančního poradce, popřípadě můžete využít naší poradny.

Andrzej Macura

Jeho snahou je motivovat „TY“, kteří chtějí mít přehled ve svých osobních a rodinných financích a chtějí vzít svůj život zodpovědně do svých rukou.

Pracoval ve velké makléřské firmě jako finanční poradce, vedl a učil obchodníky v praxi a zjistil, že jeho srdeční záležitostí je kvalitní servis pro klienty.

Více se o Andrzejovi a jeho příběhu dozvíte zde >>

Opustil svět makléřské firmy a společně s manželkou se věnuje individuálnímu finančnímu poradenství a vzdělávání ve společném projektu www.financesusmevem.cz. Pomáhá lidem nejen v České republice, ale i na Slovensku.

Společně s manželkou je autorem eBooku „Jak pečovat o své finance v 7 krocích“.

Andrzejovi můžete napsat na andrzej@financesusmevem.cz

Staňte se součástí facebookové skupiny

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • ebook-12tipu
  • Nejnovější příspěvky
  • Přihlaste se k odběru nových příspěvků na blogu